Pešek vyhrál Velkou cenu Austrálie

Motocyklový závodník Lukáš Pešek vyhrál druhý závod mistrovství světa v kariéře. Český jezdec stáje Derbi trimufoval ve Velké ceně Austrálie ve třídě do 125 kubických centimetrů. V průběžném pořadí se posunul na čtvrté místo, na třetího Japonce Kojamu ztrácí pět bodů. Vede stále Maďar Talmacsi, ale už jen o jediný bod před Španělem Faubelem.

Lukáš Pešek

Lukáš Pešek | Zdroj: ČTK

Lukáš Pešek odstartoval do závodu z první řady a hned od začátku se držel na předních pozicích. Start se mu totiž, na rozdíl od předešlých Velkých cen, vydařil.

Největšími Peškovými soupeři byli Španělé Joan Olive, Esteve Rabat a Hector Faubel. V patnáctém kole si Pešek vypracoval náskok šest desetiny vteřiny, ale soupeři v čele s Faubelem ho opět dojeli. Bylo tak jasné, že o vítězi patnáctého podniku MS se rozhodne až na nezvykle dlouhé cílové rovince. Do posledního kola vjel Pešek na prvním místě a podařilo se mu vypracovat si dostatečný náskok, aby ho nikdo nemohl na rovince předjet.

Pešek tak po třech nevydařených závodech dokázal navázat na medailovou pozici z Brna a po výhře v Číně si připsal druhý triumf ve světovém šampionátu. V průběžném pořadí seriálu se posunul z šesté pozice na čtvrtou a na třetího Tomojošiho Kojamu ztrácí pět bodů.

O titulu mistra světa se rozhodne mezi Talmacsim a Faubelem, který náskok svého týmového kolegy díky dnešnímu třetímu místu stáhl na jeden bod. Druhý byl Olive. Maďarský jezdec dojel v Austrálii až osmý.

Závod dvěstěpadesátek ovládl suverén letošní sezony Jorge Lorenzo ze Španělska, který se usadil hned po startu na prvním místě a postupně zvyšoval náskok až na konečných bezmála 20 vteřin. Úřadující šampion vyhrál už devátou Velkou cenu v letošním roce a k zisku titulu mu stačí získat už jen pět bodů. Karel Abraham obsadil třinácté místo a podeváté v sezóně bodoval.

V královské třídě Moto GP rozjásal domácí fanoušky už jistý mistr světa Casey Stoner, který si dojel pro devátý triumf v letošní sezóně. Jednadvacetiletý šampion napodobil slavného Micka Doohana, který jako poslední Australan dokázal vyhrát před svými diváky v roce 1998.

Do 125 ccm:

1. Pešek (Derbi) 38:03,020, 2. Olive (Šp./Aprilia) -0,090, 3. Faubel (Šp./Aprilia) -0,190, 4. Corsi (It./Aprilia) -0,405, 5. Rabat (Šp./Honda) -0,915, 6. T. Kojama (Jap./KTM) -1,315, 7. Pasini (It./Aprilia) -1,316, 8. Talmacsi (Maď./Aprilia) -1,371, 9. Gadea (Šp./Aprilia) -1,457, 10. Cortese (Něm./Aprilia) -14,652