Pět Čechů v NHL skórovalo, jen dva pomohli k výhře

Pět českých hokejistů skórovalo v zápasech zámořské NHL. Obránce Jaroslav Modrý přispěl k výhře Atlanty nad Washingtonem 3:2 v prodloužení. Jan Bulis pomohl k vítězství Montrealu v Tampě 6:2. Naopak branka Martina Ručinského nestačila New Yorku Rangers, kteří prohráli na ledě New Jersey 1:2. Trefil se také Milan Hejduk, ale jeho Colorado prohrálo v Dallasu 3:5. Petr Nedvěd vstřelil úvodní gól utkání v New Yorku, ale Philadelphia nakonec nestačila na domácí Islanders a podlehla 2:4.

NHL

Martin Ručinský vstřelil na ledě New Jersey jednu branku, ale New Yorku Rangers k bodům nepomohl. Hosté podlehli v derby 1:2 a domácí brankář Martin Brodeur se stal prvním gólmanem v historii, který vyhrál v deseti sezonách po sobě vždy minimálně třicet zápasů. Rangers přišli po sedmi zápasech o vítěznou sérii a zároveň ztratili obránce Marka Malíka, který si v první třetině zranil rameno a do hry již nezasáhl. Bodově se prosadil Petr Sýkora, který ve 22. minutě poslal Ručinského skvělou přihrávkou do úniku. Nejproduktivnější hráč NHL Jaromír Jágr vyšel naprázdno poprvé po šesti utkáních. Hrdinou zápasu se stal Brodeur, který pochytal 26 střel a stal se historicky nejúspěšnějším brankářem.

Atlanta prohrávala s Washingtonem prakticky celé utkání, ale deset minut před koncem vyrovnal český obránce Jaroslav Modrý. Když za tři minuty po něm skóroval Ilja Kovalčuk, vypadalo to na výhru domácích. Ruský fantóm Alexander Ovečkin však 26 sekund před koncem poslal utkání do prodloužení. Nastavený čas ukončil po necelých dvou minutách slovenský ostrostřelec Marián Hossa, který skóroval podevětadvacáté v sezoně.

Montreal po olympijské přestávce začal opět pravidelně vyhrávat a ve snaze se dostat do play off nehledí na soupeře. V Tampě si Canadiens poradili s vítězi Stanleyova poháru, když vyhráli 6:2. Pod vítězství se podepsali i autor poslední branky Jan Bulis a nahrávající Tomáš Plekanec. O vítězi rozhodla poslední třetina, ve které vstřelili hosté čtyři branky.

Spokojen nemohl být Milan Hejduk, neboť Colorado tahalo v Dallasu celé utkání za kratší konec a k bodům nepomohla ani osmnáctá trefa českého útočníka v sezoně. Hokejisté z Denveru sice mocně finišovali, ale vyrovnat nestihli.

Centr Philadelphie Petr Nedvěd sice v New Yorku na Long Islandu proti Islanders otevřel skóre zápasu, ale z vítězství se nakonec radoval soupeř. Domácí hokejisté využili dvě přesilové hry a vyhráli 4:2.

Utkání plná branek se hrála v Pittsburghu a ve Phoenixu, kde se představily vedoucí celky konferencí. Penguins začali zápas s Carolinou katastrofálně a po první třetině prohrávali 0:5. Nakonec sem jim podařilo i zásluhou hattricku Marka Recchiho zkorigovat na 5:7. Naproti tomu Phoenix držel s Detroitem krok téměř polovinu utkání, ale po dvou rychlých gólech na konci druhé části odpadl a podlehl 3:7. Na dvě branky vítězů nahrál Robert Lang. Triumf Red Wings podpořili zejména Brendan Shanahan a Henrik Zetterberg, autoři dvou zásahů a jedné přihrávky. Pozadu nezůstal ani švédský zadák Nicklas Lidström, který zaznamenal branku a tři asistence, v závěrečné třetině navíc neproměnil trestné střílení.

Toronto podlehlo Ottawě 2:4 a navíc opět přišlo o Erica Lindrose, který si obnovil zranění pravého zápěstí. Maple Leafs jsou poprvé po sedmi letech ve velkém ohrožení neúčasti v play-off.

Výsledky sobotních zápasů:

Los Angeles - Columbus 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)

Branky: 34. a 37. Avery, 55. Cammalleri - 42. a 45. Žerděv (na druhou Hrdina). Střely na branku: 35:26. Diváci: 17.238

Boston - Buffalo 2:3 (2:1, 0:2, 0:0)

Branky: 4. Sturm, 8. G. Murray - 17. Hecht, 27. Briere, 36. Dumont. Střely na branku: 42:25. Diváci: 16.065

Toronto - Ottawa 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky: 12. Steen, 29. Ponikarovskij - 24. Eaves, 25. Pothier, 45. Heatley, 60. Chára. Střely na branku: 24:26. Diváci: 19.486

New York Islanders - Philadelphia 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)

Branky: 31. J. Blake, 40. Parrish, 52. Campoli, 60. Hunter - 16. Nedvěd, 48. Knuble. Střely na branku: 26:21. Diváci: 16.234

Atlanta - Washington 3:2 v prodl. (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)

Branky: 50. Modrý , 53. Kovalčuk, 62. Marián Hossa - 5. Willsie, 60. Ovečkin. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18.545

New Jersey - New York Rangers 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 18. Gomez, 31. Gionta - 22. Ručinský (Sýkora). Střely na branku: 20:27. Diváci: 19.040

Pittsburgh - Carolina 5:7 (0:5, 3:1, 2:1)

Branky: 21., 43. a 55. Recchi, 31. Kolcov, 35. LeClair - 14. a 33. Cole, 10. Staal (F. Kaberle), 12. Ray Whitney, 15. K. Adams, 19. Rod Brind'Amour, 46. Stillman. Střely na branku: 38:29. Diváci: 16.293

Tampa Bay - Montreal 2:6 (0:1, 1:1, 1:4)

Branky: 17. Fedotěnko (Kubina), 41. Lecavalier - 1. a 5. Higgins, 44. Zedník, 47. Ribeiro, 49. Kovaljov, 57. Bulis (Plekanec). Střely na branku: 29:22. Diváci: 20.212

Dallas - Colorado 5:3 (2:1, 2:0, 1:2)

Branky: 7. a 36. Modano, 16. Boucher, 35. J. Jokinen, 60. Morrow - 20. McLean, 51. Hejduk, 54. R. Blake. Střely na branku: 31:17. Diváci: 18.584

Phoenix - Detroit 3:7 (2:3, 1:4, 0:0)

Branky: 19. Doan, 20. Reinprecht (Z. Michálek), 33. Ricci - 24. a 39. Shanahan, 13. a 36. Zetterberg (na druhou Lang), 1. Mowers, 32. Yzerman (Lang), 36. Lidström. Střely na branku: 35:34. Diváci: 18.619

Calgary - San Jose 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 4. Simon, 56. Iginla. Střely na branku: 20:26. Diváci: 19.289