Pohár ČMFS patří poprvé v historii Ostravě

Pohár ČMFS získal poprvé ve dvanáctileté historii celek z Moravy. V olomouckém finále porazili fotbalisté Baníku Ostrava před více než jedenácti tisíci diváky 1. FC Slovácko 2:1. Ostrava si tak vítězstvím v domácím poháru zajistila účast v prvním kole Poháru UEFA. Svou výhrou potěšila i Příbram, která místo Baníku zaujme pozici v letním Intertoto Cupu.

trofej pro vítěze Poháru ČMFS

trofej pro vítěze Poháru ČMFS | Zdroj: ČTK

Ve vřavě zaplněného kotle dvanácti tisíc diváků nebylo místo pro velké taktizování - Slovácko i Ostrava šly za úspěchem útočnou hrou. Přestože Baník svého soupeře v první půli výrazně nepřehrával, měl více gólových šancí. Ostravští jimi však velkoryse pohrdali. A tak v 9. minutě po dvojím ataku Klimpla s Pospěchem zachraňoval Drobisz se štěstím na brankové čáře. Ve 23. minutě zmařil Slončíkovo sólo čistým vypíchnutím míče Pavlík a po půlhodině hry zbrkle vystřelil z hranice velkého vápna Bystroň. Slovácko bylo přesto Baníku zcela rovnocenným partnerem, jen si nevypracovalo tolik jasných šancí. Ostravská defenziva měla přitom hlavně v křídelních prostorech dost problémů. Několik slibně rozvíjejících výpadů však shořelo na nedůrazné koncovce Molnárových svěřenců, a když už se do centru Ivany akrobaticky položil ve 40. minutě Malár, míč stihl vytáhnout do zámezí Raška konečky prstů. Drobisz se vzápětí blýskl neméně efektním zákrokem na druhé straně. Bez přípravy zpacifikoval nebezpečnou Bystroňovu střelu a tím i vůbec největší příležitost prvního poločasu.

Jihomoravané po přestávce změnili styl hry a systém se třemi obránci a dvěma útočníky jim šel pár minut k duhu. Baník měl znovu problémy s rozehrávkou soupeře ve středu pole, ale Ivana rozvlnil síť střelou z ofsajdu a krátký tlak Slovácka skončil. Uťal ho Metelka, který využil nedůsledného krytí střídajícího Procházky a levačkou z dvaceti metrů vymetl šibenici. Vzrušující fotbal gradoval. Slovácko stále více podporovalo ofenzivu a riskovalo, že do otevřené obrany inkasuje smrtící úder. Baník využil více prostoru pro útočné akce až v 88. minutě, když po Metelkově akci obstřelil Drobisze čerstvý Papadopulos. Slovácko se nevzdalo a v první minutě nastavení Dostálek zblízka po zemi snížil. Poslední vteřiny však Baník odehrál v uctivé vzdálenosti od Raškovy branky a se čtyřmi tisíci fanoušků mohl v Olomouci rok po ligovém titulu slavit další triumf.

Finále Poháru ČMFS:

1. FC Slovácko - Baník Ostrava 1:2 (0:0), hráno v Olomouci

Branky: 90.+1 Dostálek - 54. Metelka, 88. Papadopulos
Rozhodčí: Šedivý - Filípek, Petřík. ŽK: Zb. Pospěch, Palinek, Procházka - Látal, Magera, Staněk
Diváci: 11.251

Slovácko: Drobisz - Němčický (46. Procházka), Rajnoch, Pavlík, Palinek - Dostálek, Polách - Ivana (72. Ordoš), Jarolím, Malár (79. Filipský) - Zb. Pospěch. Trenér: Molnár

Ostrava: Raška - Látal, Besta, Klimpl, Tomašák - Zd. Pospěch, Staněk, Bystroň, Metelka (90. Drozd) - Magera, Slončík (85. Papadopulos). Trenér: Jarabinský