Přátelé a příznivci se rozloučili s Emilem Zátopkem

V Národním divadle v Praze proběhlo rozloučení s nedávno zesnulým vytrvalostním běžcem Emilem Zátopkem. Čtyřnásobnému olympijskému vítězi vzdali poctu nejen sportovci, ale i umělci, politici a samozřejmě stovky příznivců. Předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch přiletěl Zátopkovi in memoriam udělit medaili zakladatele novodobých olympijských her Pierra de Coubertina, Lamine Diack z Mezinárodní atletické federace pak udělil běžci Zlatý řád za zásluhy. Místem posledního odpočinku české atletické legendy bude hřbitov ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čestnou stráž u rakve stáli známí sportovci několika generací, mezi nimi i Zátopkovi někdejší soupeři a kamarádi, ale také herci Národního divadla. S proslovy vystoupili Samaranch, Diack, předseda atletického svazu Karel Pilný, herec Miroslav Doležal, běžcův soupeř a přítel Jindřich Roudný a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Přítomni byli i premiér Miloš Zeman, předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a prezidentova manželka Dagmar Havlová. Hlediště Národního divadla bylo zaplněné do posledního místa a zhruba dva tisíce lidí stálo ještě venku u divadla. Mohli tam sledovat smuteční obřad na obří obrazovce.

Když rakev po skončení obřadu opouštěla budovu Národního divadla, vyprovázel ji potlesk a zazněla čestná salva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme