Pražská antidopinková laboratoř přijde o akreditaci

Jediná antidopinková laboratoř v České republice pravděpodobně v květnu ztratí vyšší úroveň akreditace Mezinárodního olympijského výboru. Důvodem je nedostatek financí, které by udržely požadovaný standard zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská laboratoř byla na nedostatky při zpracování odebraných vzorků upozorněna už v prosinci minulého roku spolu s dalšími deseti z 25 oficiálních antidopinkových pracovišť. Pracovní podmínky měla napravit do 1. května, ale to se pravděpodobně nezdaří. Laboratoř tak přijde o vyšší úroveň akreditace. Situaci pro Český rozhlas popsal vedoucí exekutivy Antidopinkového výboru ČR Jan Chlumský.

Pražskou laboratoř sužují především problémy finančního charakteru. K zabezpečení požadovaného standardu jí schází přibližně tři čtvrtě milionu korun, které má zabezpečit Ministerstvo zdravotnictví.

Antidopinková laboratoř v Praze by po ztrátě akreditace nemohla provádět odběry a vyhodnocování vzorků, převážně v souvislosti s mezinárodními soutěžemi. Většina vzorků odebraných na území České republiky by se tak musela vozit ke zpracování do nejbližších laboratoří v Německu.

Jan Chlumský z Antidopinkového výboru přesto vidí určitou naději, že pražská laboratoř do konce roku potřebné finance na vlastní činnost obdrží a nebude tak ze seznamu MOV vyškrtnuta definitivně.

Optimisticky se k celému případu vyjádřil také mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ota Černý.

Marcel Pencák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme