Pražská antidopinková laboratoř přijde o akreditaci

Jediná antidopinková laboratoř v České republice pravděpodobně v květnu ztratí vyšší úroveň akreditace Mezinárodního olympijského výboru. Důvodem je nedostatek financí, které by udržely požadovaný standard zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská laboratoř byla na nedostatky při zpracování odebraných vzorků upozorněna už v prosinci minulého roku spolu s dalšími deseti z 25 oficiálních antidopinkových pracovišť. Pracovní podmínky měla napravit do 1. května, ale to se pravděpodobně nezdaří. Laboratoř tak přijde o vyšší úroveň akreditace. Situaci pro Český rozhlas popsal vedoucí exekutivy Antidopinkového výboru ČR Jan Chlumský.

Pražskou laboratoř sužují především problémy finančního charakteru. K zabezpečení požadovaného standardu jí schází přibližně tři čtvrtě milionu korun, které má zabezpečit Ministerstvo zdravotnictví.

Antidopinková laboratoř v Praze by po ztrátě akreditace nemohla provádět odběry a vyhodnocování vzorků, převážně v souvislosti s mezinárodními soutěžemi. Většina vzorků odebraných na území České republiky by se tak musela vozit ke zpracování do nejbližších laboratoří v Německu.

Jan Chlumský z Antidopinkového výboru přesto vidí určitou naději, že pražská laboratoř do konce roku potřebné finance na vlastní činnost obdrží a nebude tak ze seznamu MOV vyškrtnuta definitivně.

Optimisticky se k celému případu vyjádřil také mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ota Černý.

Marcel Pencák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme