Pražskému závodu Mattoni Grand Prix vévodili Keňané a Maďarka

Keňští závodníci Stanley Salil, Joseph Ngeny a Moses Kigen se přesně v tomto pořadí postavili na stupně vítězů po běžeckém závodě na 10 kilometrů v rámci letošního Mattoni Grand Prix. Mezi ženami kralovala na 5kilometrové trati Maďarka Aniko Kovácsová, což se jí v sedmileté historii závodu podařilo už počtvrté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mattoni Grand Prix | Foto: Prague International Marathon

Historie celého Mattoni Grand Prix je však ještě o tři roky delší, letos se tedy v Praze na Staroměstském náměstí a v jeho okolí konal jubilejní desátý ročník této soutěže. Největší hvězdou závodu byl Ital Stefano Baldini, úřadující olympijský vítěz v maratonu však doběhl mezi muži až čtvrtý za zmíněnou trojicí Keňanů, kterým stačil pouze do poloviny závodu. Na vítězného Salila, který druhého Ngenyho setřásl až těsně před cílem a dosáhl času 28:47 minut, nakonec italský reprezentant ztratil téměř minutu.

Nejlepším českým běžcem se stal Róbert Štefko, který doběhl osmý. Během závodu ho trápilo nejen příliš dusné a horké počasí, ale i žaludeční problémy. "Se svým výkonem jsem absolutně nespokojen,"řekl Štefko na tiskové konferenci. O dvě příčky lépe než Štefko se umístila mezi ženami česká běžkyně Lenka Formanová, která se Mattoni Grand Prix zúčastnila poprvé v kariéře. Hned za ní proběhly cílem další dvě Češky - sedmá Irena Petříková a osmá Jana Klimešová

Překonání žádného traťového rekordu se diváci nedočkali, což vítěz mužského závodu Salil přičítal špatnému počasí. I přesto počítá letošní šampion s účastí na Mattoni Grand Prix i v příštím roce. Pokud dostane pozvánku, rozhodně ji neodmítne ani vítězka ženského běhu Maďarka Kalovicsová. Není divu - za první místo inkasovala od pořadatelů 800 eur. Salilovi přibylo na konto ještě o 400 eur více a navíc získal i automobil.