Pražský maraton vyhrál Šamí z Kataru, traťový rekord odolal

Dvanáctý ročník Pražského mezinárodního maratonu má překvapivého vítěze. Všem favoritům utekl Hasan Mubarak Šamí z Kataru, který se ale narodil v Keni. Do cíle na Staroměstském náměstí doběhl za 2:11:11 hodiny. Mezi ženami vyhrála Ruska Alina Ivanovová. Nejlepším Čechem byl Pavel Faschingbauer, který zároveň získal titul mistra republiky.

Vítěz pražského maratonu Hasan Mubarak Šamí | Zdroj: ČTK

Na stupních vítězů se za překvapivým vítězem seřadili Keňané David Kemboi (2:11:42) a Joseph Kiprotich Ngeny (2:13:57), až na čtvrté pozici skončil obhájce loňského vítězství Steven Cheptot Matebo (2:16:37). Traťový rekord dnes i přes příznivé počasí odolal, limit na mistrovství Evropy v Göteborgu nesplnil ani jeden z českých vytrvalců.

Pavlu Faschingbauerovi chybělo k limitu 23 sekund, ale připravila ho o něj pořádná smůla. Kvůli střevním potížím si totiž musel na 18. kilometru odskočit. Na stupně vítězů v domácím šampionátu se spolu s ním postavili stříbrný Pavel Novák a třetí Jan Bláha. Českou šampionkou v maratonu je celkově osmá žena Ivana Martincová

Šamí vévodil závodu od začátku až do konce. Hned od úvodních kilometrů se Katařan držel dvou keňských vodičů Nyabutiho a Keina a jako jediný s nimi také dokázal udržet krok. Nikdo ze soupeřů nedokázal zrychlit, aby vedoucí skupinku dohnal. Stylem start - cíl vyhrála také Ivanovová.

Na start maratonu se dnes postavilo 3750 lidí a vítěz si odnesl prémii 16.000 eur. Nerychlejší žena si připsala na své konto 7000 eur a prémii 1000 eur za čas pod dvě a půl hodiny.

Výsledky:

Muži: 1. Šamí (Katar) 2:11:11, 2. Kemboi 2:11:42, 3. Ngeny 2:13:57, 4. Matebo (všichni Keňa) 2:16:37, 5. Faschingbauer 2:17:13, 6. Nishirimana (Bur.) 2:18:04, ...8. Novák 2:18:21

Ženy: 1. Ivanovová (Rus.) 2:29:20, 2. Kwambaiová 2:31:08, 3. Cheptonuiová (oba Keňa) 2:31:10, 4. Jadžaková (Rus.) 2:33:16, 5. Cabralová (Port.) 2:37:38, 6. Letayová (Et.) 2:38:11, ... 8. Martincová 2:51:50, 9. Churáňová 3:01:03