První porážka mrzí, ale jedeme dál

Moc nechybělo a mohli odlétat z dánské metropole spokojeni. Takhle krátce před půlnocí nabíralo z kodaňského letiště směr Praha letadlo plné smutných pasažérů. Česká fotbalová reprezentace poprvé v kvalifikaci o postup na mistrovství světa roku 2002 prohrála, s Dánskem 1:2.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V utkání podala nevyrovnaný výkon. Nedokázala zachytit očekávaný nástup domácích a za svoji pasivní hru byla velice brzo potrestána. Už v páté minutě šlo Dánsko po Töftingově rohovém kopu a přesné hlavičce kanonýra Sanda do vedení. "Beru gól na sebe, měl jsem Sanda hlídat. Odpoutal se ode mě však bleskurychle, reagoval jsem pozdě," nešetřil sebekritikou smutný obránce Tomáš Ujfaluši. Přesto mohli situaci ještě zachránit u tyče brankář Srníček a kapitán Nedvěd, ale nedohodli se. Nedvěd míč minul, Srníček na něj nedosáhl. A mohlo být ještě hůř. Za další dvě minuty utekl Sand Ujfalušimu tentokrát s míčem u nohy do pokutového území, náš obránce hasil požár na poslední chvíli. "Velice těžko se hlídá, je vynikající. Perfektně si kryje míč tělem a i když není příliš vysoký, má výbornou hlavu. Ne náhodou se stal spolu s Barbarezem nejlepším střelcem bundesligy," vysekl poklonu Sandovi jeho strážce Ujfaluši. Pakse ale hra změnila. Asi od dvacáté minuty začali Chovancovi svěřenci víc vystrkovat růžky, svého soupeře umě napadali, přidávali prvky presingu a výsledek se dostavil. Dánové začali dělat chyby a často jen lacino odevzdávali míč na české kopačky. Když pak naši přidali i dobrou kombinaci, byli pány na hřišti. A vyrovnání se dostavilo. To si Roman Týce pěkně nachystal balón na hranici pokutového území, přes jednoho protiháče se uvolnil a pravačkou vymetl horní růžek Sörensönovi branky. Přímá šibenice, skutečně výstavní premiérový gól Romana Týceho. A šlo se do kabin. Po přestávce ale naši nepochopitelně z účinné hry znovu odstoupili a přenechali iniciativu a střed pole soupeři. "Chtěli jsme hrát stejně jako na konci poločasu prvního, ale nešlo nám to," dušoval se Ujfaluši. To zkušenější Vladimír Šmicer viděl situaci trochu jinak. "Nechtěli jsme je hlavně pustit do žádné další šance a spoléhali jsme na brejky. Tose nám docela dařilo, měli jsme dvě tutovky." A byl to právě liverpoolský útočník, kdo běžel dvakrát sám na brankáře. Poprvé střílel těsně vedle, podruhé jen do gólmana. "Bohužel jsem nedal a to bylo trestuhodné. Dánové také mnoho šancí neměli, ale na konci zápasu jednu proměnili," litoval Šmicer. "Jörgensen se dostal přes tři hráče, odcentroval a před brankou jsme nechali úplně volného Thomasona," popisuje rozhodující okamžik Ujfaluši.Nebýt toho, zůstala by česká reprezentace v kvalifikačních bojích nepokořena. Takhle nejenže prohrála, ale propadla se v tabulce až na třetí místo za Bulharsko a Dánsko. "Nic není ztracené, byť už nemáme situaci plně ve svých rukou. Musíme spoléhat na zakopnutí soupeřů a hlavně všechny čtyři zbývající zápasy vyhrát. Sice nám to může stačit jen na druhé místo a tedy na baráž, ale nikde není napsáno, že Dánsko nemůže klopýtnout i jinde než jen v Bulharsku. Hlavně ale ve středu vTeplicích musíme zdolat Severní Irsko a to vůbec nebude jednoduché," předpověděl Vladimír Šmicer.

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme