Raikkönen vyhrál poprvé v kariéře Velkou cenu F1

Finský pilot formule 1 Kimi Raikkönen z týmu McLaren Mercedes vyhrál Velkou cenu Malajsie. Třiadvacetiletý Fin se radoval z prvního vítězství v závodu mistrovství světa v kariéře. Druhý dojel Brazilec Rubens Barrichello na ferrari. Třetí byl v cíli Španěl Fernando Alonso s renaultem, vítěz sobotní kvalifikace. Průběžné pořadí vede Raikkönen o šest bodů před svým týmovým kolegou Davidem Coulthardem.

MC Laren MP4/14

MC Laren MP4/14 | Foto: Jiří Zíta

Obhájce titulu Němec Michael Schumacher skončil šestý a i ve druhém závodu letošní sezóny se nepostavil na stupně vítězů. Z první řady vyrazily oba vozy Renault s piloty Alonsem a Trulim. Ve druhé zatáčce se pokusil o útok Michael Schumacher a narazil do Truliho vozu. Sám vyjel z dráhy a propadl se na 12. místo. Na kolizi doplatil také Kolumbijec Montoya, který skončil s uraženým zadním křídlem a musel do boxů. Schumacher byl za způsobení kolize potrestán průjezdem uličkou v boxech. Na trať se tak vydal až ze čtrnácté pozice.

Vítěz kvalifikace Alonso vedl třináct kol až do první výměny pneumatik. Poté se na čelo dostal Raikkönen startující ze sedmého místa, který využil Schumacherovy kolize. Finský pilot zamířil do boxů a ve vedení jej vystřídal Barrichello. Po čtyřech kolech se ale Raikkönen vrátil do čela a do cíle dojel z bezpečným náskokem 39 vteřin.

Výsledky - Velká cena Malajsie (56 kol - 310,408 km):

1. Räikkönen (Fin./McLaren-Mercedes) 1:32:22,195 hod. (průměrná rychlost: 201,629 km/h), 2. Barrichello (Braz./Ferrari) -39,286, 3. Alonso (Šp./Renault) -1:04,007, 4. R. Schumacher (Něm./Williams) -1:28,026, 5. Trulli (It./Renault), 6. M. Schumacher (Něm./Ferrari), 7. Button (Brit./BAR), 8. Heidfeld (Něm./Sauber), 9. Frentzen (Něm./Sauber), 10. Firman (Brit./Jordan) všichni -1 kolo