Rozhlasoví reportéři a hokejová MS
68. mistrovství světa v ledním hokeji budou už od zítřka hostit Praha a Ostrava, podrobné a aktuální informace bude přinášet také Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Nejinak tomu bylo ve vysílání této stanice, ať už se jmenovala jakkoli, také v minulosti. Nejsledovanější byly vždy přímé reportáže zápasů. Jejich podobu formovaly především tři výrazné osobnosti rozhlasové sportovní žurnalistiky.
Tím prvním byl legendární Josef Laufer. Poprvé se za mikrofon postavil už v roce 1926 při historicky premiérovém rozhlasovém přímém přenosu mezi fotbalisty Slávie a budapešťského MTK. Josef Laufer pak také přibližoval posluchačům hokejová mistrovství světa v Praze v roce 1933 a 1938 i historický triumf v roce 1947.
Pokračovatelem založené tradice sportovních reportérů se stal na dlouhá léta Stanislav Sigmund. Jeho hlas zazněl z éteru poprvé z přátelského hokejového střetnutí mezi Československem a Švédskem, když musel zaskočit nečekaně za kolegu.
Sigmund: "Večer 17. prosince 1954 jsem překročil práh rozhlasové kabiny na staré Štvanici v Praze, reportáž vyšla, vyšla i druhá z odvetného utkání o den později, a to už jsem prakticky u mikrofonu zůstal."
V roce 1959 také nechyběl na pražském světovém šampionátu a prožíval vítězství našich nad Kanadou, kdy jsme potřebovali zvítězit o dvě branky a získat bronzovou medaili. Soupeř ve snaze neprohrát odvolal dvě minuty před koncem brankáře a vyhráli jsme 5:3.
Stanislav Sigmund přibližoval hokejová utkání rozhlasovým posluchačům více než čtvrt století. Pak přebral štafetu u mikrofonu Aleš Procházka, nenapodobitelný mistr vtipného slova a zároveň nesmírně trefného komentáře.
záznam Procházkovy reportáže: "Tomáš Vokoun ani Roman Málek opravdu nebudou příliš pyšní na to, co pro svůj tým udělali, ale hledejme pachatele toho stavu, který na světelném ukazateli právě svítí a který je tedy z našeho pohledu dost divoký a chmurný, mezi hráči..."
Aleš Procházka reportoval pro československý a český hokej 5 zlatých šampionátů. Sluchátka si nasadí také zítra při startu 68. Mistrovství světa v Praze a Ostravě. Vzpomene si ještě, kdy se tak stalo vůbec poprvé?
Procházka: "Když si má člověk vybavit, kdy se poprvé dostal s mikrofonem na mistrovství světa, tak ho trošku zamrazí v zátylku, protože už je to hodně dlouho. Vzpomínám si, že to bylo v roce 1972, byl jsem ve sportovní redakci externím spolupracovníkem a zaučoval jsem se trošku na svou budoucí redaktorskou a reportérskou dráhu. Od tohoto roku jsem pozvolna vplouval do děje a od roku 1976, už jako řádný zaměstnanec, jsem se střídal se Stanislavem Sigmundem, který se na své poslední mistrovství světa vydával v roce 1982. Pak už jsem tuto práci zdědil nadobro. Kdybych si měl vybrat nejhezčí mistrovství, nechci preferovat žádné z nich, zvláště teď, kdy má začínat to další. Myslím si, že nejhezčí bude to, které začne tuto sobotu."