Rozhlasoví reportéři a hokejová MS

68. mistrovství světa v ledním hokeji budou už od zítřka hostit Praha a Ostrava, podrobné a aktuální informace bude přinášet také Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Nejinak tomu bylo ve vysílání této stanice, ať už se jmenovala jakkoli, také v minulosti. Nejsledovanější byly vždy přímé reportáže zápasů. Jejich podobu formovaly především tři výrazné osobnosti rozhlasové sportovní žurnalistiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

reportér A. Procházka | Foto: Daniel Tichý
Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhlasoví reportéři a hokejová MS

Tím prvním byl legendární Josef Laufer. Poprvé se za mikrofon postavil už v roce 1926 při historicky premiérovém rozhlasovém přímém přenosu mezi fotbalisty Slávie a budapešťského MTK. Josef Laufer pak také přibližoval posluchačům hokejová mistrovství světa v Praze v roce 1933 a 1938 i historický triumf v roce 1947.

Pokračovatelem založené tradice sportovních reportérů se stal na dlouhá léta Stanislav Sigmund. Jeho hlas zazněl z éteru poprvé z přátelského hokejového střetnutí mezi Československem a Švédskem, když musel zaskočit nečekaně za kolegu.

Sigmund: "Večer 17. prosince 1954 jsem překročil práh rozhlasové kabiny na staré Štvanici v Praze, reportáž vyšla, vyšla i druhá z odvetného utkání o den později, a to už jsem prakticky u mikrofonu zůstal."

V roce 1959 také nechyběl na pražském světovém šampionátu a prožíval vítězství našich nad Kanadou, kdy jsme potřebovali zvítězit o dvě branky a získat bronzovou medaili. Soupeř ve snaze neprohrát odvolal dvě minuty před koncem brankáře a vyhráli jsme 5:3.

Stanislav Sigmund přibližoval hokejová utkání rozhlasovým posluchačům více než čtvrt století. Pak přebral štafetu u mikrofonu Aleš Procházka, nenapodobitelný mistr vtipného slova a zároveň nesmírně trefného komentáře.

záznam Procházkovy reportáže: "Tomáš Vokoun ani Roman Málek opravdu nebudou příliš pyšní na to, co pro svůj tým udělali, ale hledejme pachatele toho stavu, který na světelném ukazateli právě svítí a který je tedy z našeho pohledu dost divoký a chmurný, mezi hráči..."

Aleš Procházka reportoval pro československý a český hokej 5 zlatých šampionátů. Sluchátka si nasadí také zítra při startu 68. Mistrovství světa v Praze a Ostravě. Vzpomene si ještě, kdy se tak stalo vůbec poprvé?

Procházka: "Když si má člověk vybavit, kdy se poprvé dostal s mikrofonem na mistrovství světa, tak ho trošku zamrazí v zátylku, protože už je to hodně dlouho. Vzpomínám si, že to bylo v roce 1972, byl jsem ve sportovní redakci externím spolupracovníkem a zaučoval jsem se trošku na svou budoucí redaktorskou a reportérskou dráhu. Od tohoto roku jsem pozvolna vplouval do děje a od roku 1976, už jako řádný zaměstnanec, jsem se střídal se Stanislavem Sigmundem, který se na své poslední mistrovství světa vydával v roce 1982. Pak už jsem tuto práci zdědil nadobro. Kdybych si měl vybrat nejhezčí mistrovství, nechci preferovat žádné z nich, zvláště teď, kdy má začínat to další. Myslím si, že nejhezčí bude to, které začne tuto sobotu."

Filip Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme