Rusko obhájilo titul mistrů světa

Hokejisté Ruska slaví zisk titulu mistrů světa. Ve repríze loňského finále porazili v Bernu Kanadu 2:1. Vítězný gól dal ve 35. minutě Alexandr Radulov. Bronz vybojovali Švédové, kteří zvítězili nad Spojenými státy 4:2.

Ruští hokejisté slaví titul mistrů světa

Ruští hokejisté slaví titul mistrů světa | Zdroj: ČTK

Rusové se díky vítězství dostali na první místo historického pořadí, když získali 25 zlatých medailí. Kanada má na svém kontě o jednu méně.

Finále nabídlo strhující podívanou, od začátku až do konce zápasu se hrálo ve vysokém tempu. Rusové si hned v úvodu zahráli přesilovku, ale nevyužili ji. Kanaďané odpověděli v polovině šesté minuty. Po Weberově střele od modré se puk dostal k Doanovi, ten našel zadovkou Spezzu, který z brankoviště skóroval do prázdné branky. Ve 13. minutě vyhodil Coburn puk na tribunu z vlastního obranného pásma a musel na trestnou lavici. Rusům stačilo 13 sekund k vyrovnání: Aťjušovu střelu od modré čáry tečoval za záda Rolosona Saprykin.

Ve druhé třetině otevřený hokej pokračoval. Kanada dostala jako první tým na šampionátu Rusko pod tlak, brankář Bryzgalov ale odolával. V polovině zápasu se Rusko vymanilo z tlaku a několikrát se dostalo do velké šance. Ve 35. minutě už se Rusové radovali zásluhou Radulova, který výborně zakončil přečíslení dvou na jednoho. Do konce druhé části mohl vyrovnat Stamkos, ale Bryzgalov mu jeho dvě příležitosti zlikvidoval.

Kanaďané se neprosadili ani v úvodu třetí třetiny, kdy měli slibné šance Vlasic a Stamkos. Na začátku 46. minuty vyrazil do rychlého brejku Kovalčuk, jeho nebezpečnou ránu ale Roloson vyrazil pravým betonem. Kanada stupňovala tlak, v 51. minutě byl blízko vyrovnání Heatley, z ideální pozice trefil ale jen rameno Bryzgalova. Rusové už se soustředili spíše na obranu, v 53. minutě ale mohli zvýšit své vedení v přesilovce. Kanaďané oslabení zvládi dobře a přišel jejich závěrečný nápor. Více než minutu před koncem odvolal trenér Ruff Rolosona z branky a půl minuty před koncem si vybral oddechový čas. Doan poté střílel jen do Bryzgalova a Spezza namířil svou teč jen do boční sítě. Kanada sice Rusko přestřílela 38:17, ale výbornému Bryzgalovovi dala jen jeden gól.

Také Američané v boji o bronz Švédy přestříleli (39:28), ale přesto nakonec prohráli 2:4. Švédsko získalo první medaili od roku 2006, kdy v Rize slavili mistrovský titul. Všechny čtyři branky dali přemožitele českých hokejistů v přesilovkách. Prvního gólu se diváci v Bernu dočkali až ve 26. minutě, kdy skóroval Američan Johnson. Soupeř ale ještě do konce druhé třetiny stav otočil zásluhou Erikssona a Martenssona. Hned v úvodu třetí části vyrovnal Pavelski, ve 49. minutě ale strhl vedení na stranu Švédska Gunnarsson. Vítězství pak pojistil střelou do prázdné branky Oduya.

Finále:

Rusko - Kanada 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Saprykin (Aťjušov, Kalinin), 35. Radulov (Gorovikov, Saprykin) - 6. Spezza (Doan, S. Weber). Rozhodčí: Ország (SR), Rönn (Fin.) - Blümel (ČR), Feola (USA). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.454

Rusko: Bryzgalov - I. Nikulin, Proškin, Višněvskij, Tverdovskij, Kalinin, Aťjušov, Kornějev, Grebeškov - Morozov, Těreščenko, Kovalčuk - Pěrežogin, Zinovjev, Frolov - Radulov, Gorovikov, Saprykin - Mozjakin, Kurjanov. Trenér: Vjačeslav Bykov

Kanada: Roloson - S. Weber, Hamhuis, Doughty, Vlasic, Phillips, Coburn - Horcoff, Fisher, Zajac - St. Louis, Stamkos, Roy - Heatley, Spezza, Doan - Lombardi, Armstrong, Upshall. Trenér: Lindy Ruff

O 3. místo:

Švédsko - USA 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 34. Eriksson (Martensson, Weinhandl), 36. Martensson (Weinhandl, Eriksson), 49. Gunnarsson (Weinhandl), 60. Oduya (K. Jönsson) - 26. Johnson (Liles), 43. Pavelski. Rozhodčí: Kadyrov (Rus.), Reiber (Švýc.) - Kiča (Ukr.), Orelma (Fin.). Vyloučení: 8:11. Využití: 4:1. Diváci: 11.249

Švédsko: Liv - Oduya, Tärnström, Magnus Johansson, Gunnarsson, K. Jönsson, Stralman, Akerman, Grossman - Nilson, Wallin, Huselius - Weinhandl, Martensson, Eriksson - Omark, Harju, Thörnberg - Berglund, Persson, Andersson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson

USA: Esche - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian - Okposo, Backes, Oshie - Pavelski, Higgins, Shannon - O'Sullivan, Brown, Blake - Stafford, Stempniak, C. Wilson - Foligno. Trenér: Ron Wilson