Safin se dočkal v Melbourne na třetí pokus

Ruský tenista Marat Safin vyhrál poprvé v kariéře Australian Open. Po dvou neúspěšných finálových zápasech v roce 2002 a loni tentokrát trimufoval. Domácí naději Lleytona Hewitta porazil 3:1 na sety a po US Open 2000 získal svůj druhý grandslamový titul.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tenisový dvorec | Foto: Jiří Hošek

Safin špatně začal, ale první večerní mužské finále v historii turnaje zlomil na přelomu třetího a čtvrtého setu sedmi získanými gamy za sebou. Téměř dvoumetrový Rus, přemožitel Bohdana Ulihracha ze druhého kola, tak po US Open v roce 2000 získal svůj druhý grandslamový titul a s tím spojenou prémii bezmála 700.000 eur.

Hewitt začal zostra, hned napoprvé prolomil soupeřův servis a po čisté hře vedl 3:0. Safin hromadil nevynucené chyby a první set trval jen 23 minut. Australan využil hned první setbol rovnou z podání, které Safin nevrátil. Ruský tenista měl největší problémy s obouručným Hewittovým bekhendem k lajnám a jen v prvním setu nasbíral 13 nevynucených chyb, zatímco Hewitt jen jednu.

Nové míče od druhého setu však přinesly Safinovi štěstí, když sebral soupeři servis, dostal se do vedení 3:1 a začal se cítit jistější. Častěji chodil na síť a hlavně méně kazil. Poměr zkažených míčků se otočil na 7:10 v Hewittův neprospěch. Třetí dějství znovu začal lépe domácí favorit a za stavu 0:2 Safin poprvé dle své tradice mlátil raketou o kurt. O game později si nechal masírovat stehna a pak set otočil z 1:4 na 6:4.

Do péče maséra se pak svěřil australský tenista a pauzu využil i pro občerstvení. Safin však byl k nezastavení, všechny míčky doběhl a jeho úderové jistotě tleskali uznale i australští fanoušci. Jeho vítěznou sérii Hewitt ukončil až po sedmi gamech snížením na 1:2. Pořád však byl pod tlakem a umístěné míčky ani rychlonohý blonďák nestíhal dobíhat. Při vlastním podání se ještě držel, ale Safin skvělým servisem zápas ukončil.

Safin (4-Rus.) - Hewitt (3-Austr.) 1:6, 6:3, 6:4, 6:4

Esa: 18:7
Dvojchyby: 1:3
Nevynucené chyby: 36:22
Vítězné údery: 54:33
Využité brejkboly: 4 z 11/3 z 8
Celkem získané míče: 122:113
Čas: 2:45 hod.

Australské fanoušky tak potěšili alespoň Scott Draper a Samantha Stosurová, kteří vyhráli smíšenou čtyřhru. Ve finále porazili Kevina Ullyetta ze Zimbabwe a Jihoafričanku Liezel Huberovou 6:2, 2:6 a 10:6.

Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme