Šárka Záhrobská získala ve slalomu světový bronz

České alpské lyžování má díky Šárce Záhrobské historicky první medaili ze světovém šampionátu. Ve slalomu speciál na šampionátu v italské Santa Caterině totiž mladá česká reprezentantka skončila třetí. Titul obhájila Chorvatka Janica Kosteličová, která už tak vybojovala na probíhajícím mistrovství světa třetí zlato. Druhá skončila Tanja Poutiainenová z Finska.

Šárka Záhrobská

Šárka Záhrobská | Zdroj: ČTK

Záhrobská oslavila bronzovou medailí dnešní dvacáté narozeniny a stala se nejúspěšnější českou lyžařkou na mistrovství světa. V Santa Caterině v minulých dnech dojela pátá v kombinaci a překvapila desátým místem v obřím slalomu. Před ní byla nejlepší Olga Charvátová - pátá, devátá a osmnáctá na zmíněném mistrovství světa v rakouském Schladmingu.

Po prvním kole slalomu figurovala Záhrobská na čtvrtém místě. Na třetí Kosteličovou ztrácela 31 setin vteřiny. Vedla Finka Poutiainenová a na druhém místě byla Švédka Anja Pärsonová. První kolo, které obtížně vytyčil americký trenér Trevor Wagner, nedokončila řada favoritek. Na zavřenou čtvrtou branku před koncem doplatily Kristina Koznicková z USA, Němka Monika Bergmannová-Schmudererová, Slovenka Veronika Zuzulová a po pádu projela cílovou bránou vleže i Rakušanka Marlies Schildová. Z elitní patnáctky dokončilo úvodní kolo jen sedm slalomářek. Druhé kolo postavil Ante Kostelič, otec obhájkyně titulu, a na svahu Deborah Compagnoniové nahustil nezvykle vysoký počet 69 branek.

Záhrobská náročnou pasáž na začátku druhého kola zvládla opatrně a ve druhé polovině výrazně z rychlila. Dojela do cíle a v tu chvíli vedla o 17 setin před Rakušankou Kathrin Zettelovou. Za ní jedoucí Kosteličová byla rychlejší, ale česká medailová radost propukla poté, co Pärsonová jízdu nezvládla a vyjela mimo trať. Poutiainenová udělala několik chyb, přesto nakonec brala stříbro.

Další česká slalomářka Petra Zakouřilová skončila dvacátá, Michaela Smutná nedokončila druhé kolo. Eva Kurfürstové byla po prvním kole na 43. místě a do druhé jízdy nenastoupila.

Výsledky - slalom:

1. Kosteličová (Chor.) 1:47,98 min. (51,59+56,39), 2. Poutiainenová (Fin.) 1:48,16 (51,19+56,97), 3. Záhrobská (ČR) 1:48,65 (51,90+56,75), 4. Zettelová (Rak.) 1:48,82 (52,52+56,30), 5. Borssenová (Švéd.) 1:49,02 (52,93+56,09), 6. Stieglerová 1:49,27 (52,97+56,30), 7. Schleperová 1:49,29 (52,42+56,87), 8. Mancusová (všechny USA) 1:49,30 (52,30+57,00), 9. Jelušičová 1:49,33 (52,27+57,06), 10. Fleissová (obě Chor.) 1:49,99 (52,19+ 57,80), ...20. Zakouřilová 1:53,60 (54,79+58,81), Smutná nedokončila 2. kolo, Kurfürstová (všechny ČR) nenastoupila do 2. kola.

Ondřej Prokop Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít