Šebrle vládne světovým desetibojařům

Žezlo desetibojařského krále symbolicky vybojoval na Tomáši Dvořákovi Roman Šebrle. Dosavadní světový rekord, který držel právě jeho oddílový kolega, překonal o 32 bodů. Jako první vícebojař v historii se dostal součtem 9026 bodů nad vysněnou hranici 9000 bodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Šebrle byl dlouho ve stínu svého tréninkového kolegy - Tomáše Dvořáka. Ten vládl desetibojařům nejen díky dvěma titulům světového šampióna, ale především předloňským světovým rekordem ze Strahova v hodnotě 8994 bodů. Roman Šebrle se dostal do popředí zájmu až po loňské olympiádě v Sydney, kde vybojoval stříbro. Letos se mu na halovém mistrovství světa v Lisabonu povedlo zvítězit v sedmiboji. Do historie ale vstoupí především jako ten, kdo poprvé pokořil devítitisícovou hranici. "Určitě se mi vyplatilo, že jsem na výbornou halovou sezónu hned navázal, že jsem neměl dlouhé volno, na které jsme byli vždy zvyklí," uvažuje Roman Šebrle nad hlavním faktorem, který mu k fantastickému výkonu pomohl. "Začal jsem hned trénovat, nestačil jsem ztloustnout. Všechno tím pádem bylo lehčí. Daleko více než loni jsme také běhali a navíc jsem prošel přípravou bez jakýchkoliv zdravotních komplikací," naznačuje Šebrle, že jen bez problémů se zdravím se dá dosáhnout výborného výsledku.

Obrovskou zásluhu na výsledcích Romana Šebrleho má trenér Zdeněk Váňa. Muž v pozadí bývá nazýván alchymistou, který ví, jaká tréninková metoda vede k desetibojařskému úspěchu. Váňa se tedy může pochlubit tím, že vychoval dva nejlepší vícebojaře světa. "Je krásné být nahoře, na špičce toho ledovce," říká téměř dojatě kouč. "Na druhou stranu je to ale veliká zodpovědnost. Když jdou výkonnostně dolů, je to pro trenéra strašný propadák," ví zkušený Zdeněk Váňa dobře, o čem mluví.

Dají se vůbec oba světové rekordy, Dvořákův a Šebrleho, srovnat? Jistě se pár shodných okolností najde. Například počasí. Na pražském Strahově bylo v červenci roku 1999 vedro podobné tomu, které panovalo o víkendu v rakouském Götzisu. Více souvislostí ale nalezneme jen těžko. Přesto se oba výkony dají, podle Zdeňka Váni, porovnat. "Tomášovi nevyšla závěrečná patnáctistovka tak, jak by měla. Nebyl tam nikdo, kdo mu závod, jak se říká, odtáhl," vybavuje si rozhodující okamžiky prohrané bitvy o 9000 bodů trenér Váňa i po letech. "Romanovi šlo také o překonání rekordu v poslední disciplíně a ten se dokázal pořádně soustředit. Navíc mu pomohlo celé startovní pole," naráží Váňa na spolupráci s Šebrleho s Maďarem Zsivótczkim. Ten na požádání o spolupráci zareagoval bezvadně a ochotně nasadil takové tempo, že za ním se držící český desetibojař si vylepšil osobní rekord na 1500 metrů o celých sedm sekund!

V Čechách tedy vyrostly dvě hvězdy, Dvořák a Šebrle, které mají asi jako jedinné na světě šanci překonat v současnosti světový desetibojařský rekord. Tomáš Dvořák se sice stále ještě plně nezotavil po vleklých zdravotních problémech, ale jeho třetí místo z Götzisu a zisk 8527 bodů je slušným příslibem do začínající sezóny. Druhý Erki Nool, olympijský vítěz ze Sydney ztratil na Šebrleho více než 400 bodů! Ani sám Roman si nepamatuje, kdy uštědřil někomu podobně krutou porážku.

Oba čeští desetibojaři nevylučují tahanici o světový rekord. "Já doufám, že ta přetahovaná začne," tvrdí Roman Šebrle. "Věřím, že jsem ještě neřekl své poslední slovo," kontruje Dvořák. I trenér Váňa si myslí: "Oba mají na to, překonat výkon Romana." Všichni se ale shodují, že prioritou letošní sezóny je srpnové mistrovství světa v kanadském Edmontonu. Tomáš Dvořák by rád získal titul šampióna po prvenství v roce 1997 v Aténách a 1999 v Seville potřetí v řadě. Romanovi Šebrlemu se zase zdá, že má "ještě málo medailí".

I když je to možná někomu podezřelé, žijí oba soupeři spíše v symbióze. Vzájemně se hecují při tréniku, radí si při závodech. Ostatně dobrými vztahy mezi sebou jsou vícebojaři proslulí podobně jako oštěpaři. Snad až na výjimku, kterou představuje, nebo spíše představoval, Američan Dan O'Brian. Jeho silné řeči směřovaly především na adresu Tomáše Dvořáka. "Stejně to to budu já, kdo jako první překoná devět tisíc bodů," prohlásil poněkud velkohubě po Dvořákově strahovském výkonu. Další jeho výrok je také proslulý: "Jednou budu hrdina akčních filmů. Když to dokáže Schwarzenegger, proč ne já?" Opíjel se úspěchem po vítězství na Olympijských hrách v Aténách. Jiní ale úspěch přejí. "Byl jsem překvapen, jak mě po závodě Lobodin a Magnusson objímali a brečeli," popsal gratulace soupeřů z Ruska a Islandu.

A co ještě ukázal a dokázal Šebrleho výkon? Česká atletická vícebojařská škola není mýtus. V roce 1992 vyhrál olympiádu Robert Změlík. Koncem devadesátých let převzal štafetu desetibojařské jedničky Tomáš Dvořák. A na přelomu milénia si ji od něj bere Roman Šebrle. Fantastická série pokračuje a vše nasvědčuje slovům Tomáše Dvořáka: "Doufám, že v Edmontonu to bude závod můj a Romana a nikdo nám do prvních míst nebude kecat."

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme