Šéf rozhodčích chce vrátit důvěru v čistotu fotbalu

V Nymburce včera skončil dvoudenní seminář fotbalových rozhodčích před začátkem nejvyšších fotbalových soutěží, 1. a 2. Gambrinus ligy. Absolvovali testy a co říci jim měl i jejich nový šéf, místopředseda svazu, bývalý mezinárodní sudí Milan Brabec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co kladete rozhodčím a delegátům svazu zvlášť na srdce před pátečním ligovým startem?

"Cíl je jasný. Zvýšení kvality rozhodčích a delegátů, aby se maximálně zvýšila důvěra zainteresovaných i veřejnosti v čistotu fotbalu. Musím vycházet i z věkové struktury rozhodčích. Vypadl jsem na necelé čtyři roky a velice mě překvapilo, že z dvaceti hlavních rozhodčích jich už čtrnáct neznám. Došlo tedy k radikální obměně. Řekl bych, že máme jedny z nejmladších sudí vůbec a z toho je třeba vycházet při práci s nimi."

Můžeme vůbec věřit v úplnou čistotu fotbalu ve společnosti, kde jsou na denním pořádku uplácení, podvody, tunelářství a další nečisté praktiky?

"Je to jeden z bodů, o kterém se diskutuje a na který se špatně odpovídá. Důvěra ale musí být maximální. Fotbal obecně, nejen na úrovni rozhodčích, potřebuje zlepšit image. Zlepšit důvěru, kvalitněji pracovat v oblasti prezentace a propagace fotbalu. V posledních letech se na poli důvěry leccos zlepšilo."

Věříte, že lidé přestanou o zápasech ligy přemýšlet dopředu jako o předem domluvených či ovlivněných?

"To jsou nesmyslné názory. Není to tak. Uplynulý ročník tomu dal za pravdu. V jeho závěru mohly veřejnost i sdělovací prostředky sledovat závěr ligy, kdy výsledky byly důvěryhodné, vyhrávala mužstva, která to nepotřebovala nad týmy, které stále měly o co hrát."

Vidíte tedy už v loňském závěru ligy podstatný krok ke zlepšení?

"Určitě."

Ve funkci místopředsedy svazu jste od 17. června. Co vás v ní už zaskočilo?

"Možná jenom to, že se na veřejnost dostávají informace, které by neměly. Třeba z průběhu jednání výkonného výboru, ze zákulisí, kdo jak hlasoval, a podobně. To si myslím, že není dobré."

Vaše funkce bude velice sledována veřejností a sdělovacími prostředky. Budete dostávat i řadu nepříjemných otázek. Jste na to připraven?

"Ano, musím s tím počítat. Ale to už jsem říkal v době, kdy jsem se ve fotbale pohyboval jako rozhodčí."

A naopak, jaký tlak budete vy vyvíjet na rozhodčí a delegáty při evidentních chybách, které veřejnost odsoudí?

"Je nutné chyby rozdělit. Může se stát ojedinělá chyba v jinak povedeném zápase, nezkušeným sudím, kterých máme dost, se nemusí povést zápas jako celek, to je za prvé. Pak k tomu musí takovým způsobem komise přistoupit a dát takovému sudímu do určité míry ještě šanci. Pakliže dospěje k názoru, že rozhodčí není tak kvalitní, aby řídil dvě nejvyšší soutěže, takový rozhodčí bude muset odejít. A pak za druhé, když komise nebude důvěřovat zkušenému rozhodčímu. Ihned pak musí přijmout rázná nekompromisní opatření."

A co uděláte pro to, aby se naši rozhodčí víc prosadili na mezinárodní scéně. Nejsou tak špatní, aby tam nemohli pískat. Spíš je to otázka nedobré diplomacie v komisi, která o nasazování sudích rozhoduje?

"V současné době máme šest hlavních rozhodčích na mezinárodní listině. Jejich postavení není nejlepší. V 1. skupině nemáme žádného zástupce, ve druhé jsou Liba a Beneš, ve třetí Vidlák, Jára a Puček a ve čtvrté Hlaváč. Důvodů, proč tomu tak je, je víc. A jedním z nejdůležitějších je opravdu diplomacie. A řeknu otevřeně, že to je chyba předchozí komise rozhodčích - vázla komunikace, nevyužívali se možnosti pozvání na semináře a tak dále. Byl jsem teď na Slovensku u pana Marka, člena komise rozhodčích UEFA a po jednáních s ním věřím, že se situace zlepší. Už teď mám radost z toho, že delegaci na kvalifikaci MS Polsko - Norsko dostal Liba a na mistrovství světa sedmnáctiletých do Trinidadu pojede Beneš."

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme