Ševčenkova penalta pojistila Ukrajině postup do osmifinále

Fotbalisté Ukrajiny se hned při své premiéře na světovém šampionátu probojovali do osmifinále. V závěrečném zápase skupiny H porazili v Berlíně Tunisko 1:0. Jedinou branku dal v 70. minutě ze sporné penalty Andrej Ševčenko. Už jistý osmifinalista Španělsko zdolalo Saůdskou Arábii také 1:0 gólem Juanita.

ukrajinští fotbalisté oslavují gól proti Tunisku

ukrajinští fotbalisté oslavují gól proti Tunisku | Zdroj: ČTK

Ukrajinský tým se v Německu dokázal vyrovnat s ledovou sprchou, jakou byl v prvním zápase čtyřbrankový debakl od Španělska. Poslední duel ve skupině měl pod kontrolou a soupeři toho moc nedovolil, zvláště když Tunisané hráli celý druhý poločas v deseti bez vyloučeného Džazirího. Ukrajinci měli spočítáno, že bod jim stačí, a nikam nespěchali. Ani držitel Zlaté míče Ševčenko toho vyprodanému hledišti v Berlíně moc neukázal. Ukrajinci jako by jen netrpělivě vyhlíželi závěrečný hvizd. Ale při ojedinělé akci v 70. minutě využil Ševčenko nedorozumění mezi tuniským brankářem a obráncem Hadžuím. Vypíchl jim míč, při pokusu o únik sice bez cizího zavinění upadl, ale sudí nařídil penaltu a sám Ševčenko ji proměnil. Tím bylo o postupujícím definitivně rozhodnuto a Tunisané už ve zbytku utkání působili odevzdaným dojmem.

S čistým štítem prošli do osmifinále mistrovství světa fotbalisté Španělska. Prvenství ve skupině H potvrdili dnešní výhrou 1:0 nad Saúdskou Arábií, kterou jim i bez členů základní sestavy zajistil hlavou v 37. minutě Juanito. I s jedenáctkou náhradníků se Španělsko bavilo fotbalem. Kombinovaná sestava nebyla na obtíž, typický herní projev s řadou krátkých přihrávek uzamkl Araby brzy po úvodním hvizdu na jejich obrannou polovinu. Místy až naivní fotbal Saúdů držel soupeře na distanc do 37. minuty. Pak ale Reyes poslal ideální centr na hlavu Juanitovi, který se ve výskoku nemýlil. Zato pasivním výkonem po obrátce se španělská reprezentace dobrovolně vzdala všech privilegií, která si v první půli vydobyla. Až na těsný náskok. Outsider, který se postupně osmělil, však měl i možnosti k vyrovnání. Po brejku středem hřiště a ráně Sulajmáního se v 69. minutě musel předvést Caňizares a minut před koncem mohl favorita vytrestat Harsí, ale z malého vápna vystřelil vysoko nad branku. Španělští fanoušci své miláčky za malátný výkon v druhé půli v závěru dokonce vypískali.

Skupina H:

Saúdská Arábie - Španělsko 0:1 (0:1)

Branka: 37. Juanito
Rozhodčí: Codjia - Aderodjou (oba Benin), Ntagungira (Rwanda). ŽK: Džábír, Timját - Albelda, Reyes, Marchena
Diváci: 46.000 (vyprodáno)

Saúdská Arábie: Zajd - Duchí, Takar, Muntašarí, Sulajmání (81. Masaúd) - Núr, Charírí, Azíz (13. Timját), Chatran - Harsí, Džábír (68. Muas). Trenér: Paquetá

Španělsko: Caňizares - Salgado, Juanito, Marchena, López - Fábregas (66. Xavi), Albelda, Iniesta - Joaquín, Raúl (46. Villa), Reyes (70. Torres). Trenér: Aragonés

Ukrajina - Tunisko 1:0 (0:0)

Branka: 70. Ševčenko z pen.
Rozhodčí: Amarilla - Andino, Bernal (všichni Par.). ŽK: Sviděrskij, Šelajev, Timoščuk, Rusol - Džazirí, Búazizí, Džajdí. ČK: 45+1. Džazirí (Tun.)
Diváci: 72.000 (vyprodáno)

Ukrajina: Šovkovskij - Sviděrskij, Rusol, Nesmačnyj - Husev, Kaliničenko (75. Husin), Timoščuk, Rebrov (55. Vorobej), Šelajev - Voronin, Ševčenko (88. Milevskij). Trenér: Blochin

Tunisko: Búmnidžíl - Trábilsí, Džajdí, Hadžuí, Ajarí - Namúší, Mnárí, Naftí (90. Ghuzbaní), Šidlí (71. Santos), Búazizí (71. Bin Saada) - Džazirí. Trenér: Lemerre