Skiatlon na MS vyhrál Vittoz, Češi se neprosadili

Francouzský běžec na lyžích Vincent Vittoz se stal mistrem světa ve skiatlonu na dvakrát patnáct kilometrů v německém Oberstdorfu. Stříbro vybojoval v závěrečném finiši Ital Giorgio Di Centa a bronz patří Norsku zásluhou Frodeho Estila. Čeští běžci do bojů o medaile nezasáhli. Nejlépe dopadl Jiří Magál, když skončil osmnáctý. Martin Koukal doběhl na sedmadvacáté pozici. Závod nevyšel Lukáši Bauerovi, který obsadil až 34. pozici.

Lukáš Bauer | Foto: SKP Jablonec

Devětadvacetiletý Vittoz přitom v Oberstdorfu málem vůbec nestartoval. Po lednovém vítězstvím v závodu v Novém Městě na Moravě měl Francouz pozitivní test na zakázanou látku furosemid. Analýza B vzorku však měla negativní výsledek, takže druhý muž Světového poháru mohl na šampionát přijet. Jeho případem se však stále zabývá Mezinárodní lyžařská federace FIS.

Náročný závod vyvrcholil těsným finišem, v němž Vittoz odsunul na další místa Itala Giorgia di Centu a Nora Frodeho Estila. Na čtvrté pozici pět desetin sekundy od medaile skončil Slovák Martin Bajčičák, který se zařadil mezi adepty na medaili po nedávném triumfu v Reit im Winklu.

Závod vůbec nevyšel Lukáši Bauerovi, jenž před měsícem vyhrál skiatlon Světového poháru v italském Pragelatu a patřil k favoritům. Sedmadvacetiletý lyžař po velkém trápení doběhl na 34. místě se čtyřminutovou ztrátou na vítěze. Na svou první medaili z velké akce tak Bauer dál čeká. Martin Koukal obsadil 27. příčku.

Skiatlon skončil velkým zklamáním pro domácí favority, které před mistrovstvím trápily zdravotní problémy. Vedoucí závodník Světového poháru Axel Teichmann doběhl třicátý, loňský vítěz seriálu a nyní průběžně třetí Rene Sommerfeldt skončil osmadvacátý.

Muži - skiatlon na 2x15 km:

1. Vittoz (Fr.) 1:19:20,5 hod., 2. Di Centa (It.), 3. Estil (Nor.) oba -0,8, 4. Bajčičák (SR) -1,3, 5. Södergren (Švéd.) - 2,1, 6. Dolidovič (Běl.) -8,8, 7. Skjeldal (Nor.) -11,5, 8. Botvinov (Rak.) -20,0, 9. Valbusa (It.) -48,0, 10. Pankratov (Rus.) -49,2, ...18. Magál -1:32,8, 27. Koukal -2:39,6, 34. Bauer -4:00,2, 59. Šperl (všichni ČR) -7:50,6