Skokan Janda vybojoval na MS stříbro

Skokan Jakub Janda získal na mistrovství světa v klasickém lyžování v německém Oberstdorfu stříbrnou medaili. Svou životní sezonu korunoval druhým místem v závodu na středním můstku. Překvapivým mistrem světa se stal osmnáctiletý Slovinec Rok Benkovič. Třetí skončil Fin Janne Ahonen, vedoucí muž průběžného pořadí Světového poháru, kterého Janda porazil o půl bodu.

Jakub Janda

Jakub Janda | Zdroj: ČTK

Před osmnácti lety získal v Oberstdorfu světový titul na středním můstku Jiří Parma, ale průběh dnešního závodu dlouho nenapovídal tomu, že by ho Janda mohl napodobit. V prvním kole předvedl pokus dlouhý 96 metrů a usadil se na sedmém místě se ztrátou deseti bodů na senzaci závodu Benkoviče, který jako jediný o metr přeskočil stometrovou hranici. Od medaile dělilo Jandu v polovině závodu 3,5 bodu.

Do druhého kola postoupili i další dva čeští reprezentanti. Jan Matura byl třiadvacátý a Jan Mazoch skončil pět míst za ním.

Po čtvrtečním zlatu na volné desítce se musela spokojit Kateřina Neumannová se sedmým místem ve skiatlonu. Boj o medaile jí zkomplikoval pád hned v úvodu kombinačního závodu. Titul v dnešním skiatlonu složeném z běhu na 7,5 kilometru klasickou technikou a stejně dlouhé bruslařské části vybojovala suverénně Ruska Julia Čepalovová. Za ní doběhly s velkou ztrátou Norky Marit Björgenová a Kristin Steiraová.

Neumannová po vítězství v úvodním závodu šampionátu na 10 kilometrů volnou technikou startovala s číslem jedna, které jí však štěstí nepřineslo. Pár set metrů po startu při výběhu na terénní vlnu upadla a největší soupeřky jí utekly. Stahování náskoku stálo českou lyžařku mnoho sil. Klasickou část dokončila jako osmá se ztrátou necelých dvaceti sekund na Norku Björgenovou. Neumannová se v bruslařské části rychle posunula na šestou příčku, ale manko na další soupeřky už nezlikvidovala. Naopak třiadvacetiletá Norka Steiraová, která se za českou lyžařkou vyvezla, vyrazila v závěru dopředu a dokázala vybojovat bronz.