Skokané v Lahti splnili předsevzetí, sdruženáři ve sprintu propadli

České družstvo skokanů vybojovalo na MS v klasickém lyžování ve finském Lahti v závodě na velkém můstku šesté místo a splnilo kritéria ČOV pro účast na OH v Salt Lake City. Zklamáním byl naopak sprint severské kombinace - nejlepší Čech Ladislav Rygl skončil na 28. místě. Zlatou radost prožívali Němci, vedle skokanského družstva triumfoval sdruženář Baacke.

Německý tým ve složení Hannawald, Uhrmann, Herr a Schmitt rozhodl o svém prvenství už v prvním kole. Stříbrní Finové doplatili na špatný skok Jussilainena, který ve druhém kole přistál jen na 95,5 m. Kantee, který skokem 132 m zlepšil rekord můstku, už domácí družstvo ke zlatu nevytáhl. Bronz získali Rakušané.

Česká čtveřice Jakub Janda, Jakub Hlava, Michal Doležal, Jaroslav Sakala zaskákala v rámci svých současných schopností. Dva vyrovnané skoky (109,5 + 111,5 m) předvedl jen Hlava, ostatní se nevyvarovali výpadků. Stačilo to na solidní šestou pozici, protože slabší chvíle potkaly i další týmy.

Německý sdruženář Marco Baacke se mistrem světa ve sprinterském závodě v severské kombinaci stal nečekaně. Ještě nikdy v životě nevyhrál závod Světového poháru, ale v Lahti si na můstku vypracoval náskok, který v běžecké části favorité smazat nedokázali. Pro stříbro si dojel domácí Samppa Lajunen, třetí skončil další Němec Ronny Ackermann.

Ladislav Rygl, který v Lahti toužil po medaili, ztratil šance už po skoku. Na běžeckou trať se vydal s velkým mankem na nejlepší, bez nadějí na úspěch. Přestože nejel naplno, polepšil si o třináct příček, ale obsadil až 28. místo.