Skvělé úspěchy českých lyžařů ve skiatlonu

Lukáš Bauer vyhrál a Kateřina Neumannová skončila druhá závodech Světového poháru v italském Pragelatu. Oběma se dařilo ve skiatlonu, disciplíně, která kombinuje klasickou a volnou techniku.

Kateřina Neumannová

Kateřina Neumannová | Foto: Roman Růžička

Veleúspěšný den otevřela na patnáctikilometrové trati Kateřina Neumannová. Díky neúčasti první a druhé závodnice pořadí SP Marit Björgenové a Kristiny Šmigunové startovala s číslem jedna a roli favoritky potvrzovala už od úvodních kilometrů. Na všech měřených mezičasech byla jako první a společně s Norkou Steiraovou a Němkou Künzelovou táhla závod. V druhé polovině závodu volnou technikou se vedoucí trio definitivně vzdálilo svým pronásledovatelkám a bylo jasné, že se o vítězství rozhodne pouze mezi ním. Na desátém kilometru měla skupinka náskok již půl minuty. Po dalších stovkách metrů přešla Neumannová do útoku a společně se Steiraovou se vzdálila Künzelové, která už tempu nestačila. Relativně neznámá norská běžkyně však trhákům zkušené Češky odolávala a dokonce se ji pokusila také setřást. Rozhodl však až finiš. Do cílové rovinky sjížděla z kopce Neumannová jako první, neodolala však tlaku Steiraové, která se ve čtyřiadvaceti letech radovala ze svého premiérového vítězství v závodě SP.

Neumannová se tak čtrnáctého triumfu v kariéře - a po výhře v Novém Městě také druhého za sebou - nedočkala. Jednatřicetiletá Neumannová zůstává i po pátém umístění na stupních vítězek v sezoně třetí v průběžném hodnocení Světového poháru. Na druhou Estonku Šmigunovou ztrácí již pouze sedm bodů.

Česká radost se měla hned vzápětí zdvojnásobit. Lukáš Bauer se radoval z druhého vítězství v SP v kariéře téměř přesně po dvou letech, tehdy triumfoval na Zlaté lyži v Novém Městě na Moravě. Triumf sedmadvacetiletého lyžaře přišel v "utrápené" sezoně, kdy byl zatím nejlépe devátý. Nejlepší český jezdec posledních let využil toho, že má vyrovnané oba styly. V polovině závodu byl po 15 kilometrech klasickou technikou třetí s odstupem necelé půlminuty za vedoucím Estoncem Andrusem Veerpalem. Toho však Bauer brzy dobruslil a v čele se utvořila skupinka šesti běžců, mezi nimiž se rozhodovalo o celkovém umístění. Bauer se nechtěl pouštět do skupinového spurtu, jenž není jeho silnou stránkou, a zhruba kilometr před cílem zaútočil. Podařilo se mu setřást všechny soupeře až na Fredrikssona a do cílové rovinky vjížděl jako první. Pak se však Švéd přes Bauera přehnal a vypadalo to, že se bude opakovat příběh ze skiatlonového závodu žen, v němž až ve finiši přišla o vítězství Kateřina Neumannová. Fredriksson však zřejmě nastoupil příliš brzy, jablonecký závodník vydoloval zbytky sil a o čtyři desetiny sekundy byl v cíli dříve. Třetí dojel s odstupem Nor Kristen Skjedal. Na olympijské trati se dařilo také Milanu Šperlovi, jenž si díky šestnáctému místu připsal své první body do Světového poháru v sezoně. Po klasické části byl na nadějném desátém místě Jiří Magál, závod však nedokončil. Vedení v průběžném pořadí seriálu si udržel Axel Teichmann z Německa, jenž dnes dojel jedenáctý. Bauer se po vítězství posunul na osmnáctou příčku.