Slavia a Baník Ostrava jsou blízko postupu z 1. kola Poháru UEFA

Tři české kluby usilují o postup do skupinové fáze Poháru UEFA. Zatímco Teplice přišly na svém stadionu s Espaňolem Barcelona o nadějnou výhru 1:0 těsně před koncem, pražská Slavia i Baník Ostrava si na hřiště svých soupeřů shodně povezou nadějné dvoubrankové náskoky. Slavia porazila na Strahově 2:0 irský Cork City, téhož výsledku dosáhl i Baník na Bazalech proti nizozemskému Heerenveenu.

UEFA Cup

UEFA Cup | Foto: UEFA

Zvláště výsledek Ostravy je při jejím trápení v lize překvapivý a potěšitelný. Vítězství se zrodilo už v prvním poločase, kdy se nejprve trefil Slovák Maroš Klimpl a v poslední minutě první části hry proměnil penaltu Lukáš Magera. Slavia se proti Corku trápila střelecky, Karel Piták dokonce trefil za pomoci soupeřova brankáře jedinou střelou třikrát brankovou konstrukci. Nakonec se prosadil z trestného kopu Tomáš Hrdlička a hlavou Piták. Slavia měla i kus štěstí, neboť i její soupeř trefoval tyče. V nastaveném čase navíc uchránil červeno-bílé od inkasovaného gólu skvělým zákrokem Matúš Kozáčik. Teplice solidní výsledek 1:0 do odvety neudržely. Na Jirsákovu branku odpověděl šest minut před koncem Luis Garcia a Espaňol si domů veze příjemný výsledek 1:1.

Největším překvapením úvodních zápasů prvního kola Poháru UEFA je domácí prohra Bayeru Leverkusen s CSKA Sofia, nečekala se ani prohra Besiktase Istanbul se švédským Malmö. Obhájci titulu z CSKA Moskva vstoupili do Poháru UEFA výhrou 3:1 nad dánským Midtjyllandem.

Výsledky 1. kola Poháru UEFA:

FK Teplice - Espaňol Barcelona 1:1 (0:0)
Branky: 48. Jirsák - 82. Luis García.
Rozhodčí: Delevič - Stepanovič, Milisavljevič (všichni SČH). ŽK: Sabou, Rada - David García. Diváci: 14.620.
Teplice: Poštulka - Kaufman, Rada, Hunal, Krmaš - Doležal (90. Ryška), Jirsák (81. Varadi), Sabou, Verbíř - Rilke (77. Fenin), Mašek. Trenér: Mareček.
Espaňol: Iraizos - Jarque, Lopo, David García - Zabaleta (64. Armando Sá), Eduardo, Fredson, Domi - Juanfran (61. De la Peňa), Corominas (80. Soriano) - Luis García. Trenér: Lotina.

Slavia Praha - Cork City 2:0 (0:0)
Branky: 62. Hrdlička, 78. Piták.
Rozhodčí: Širič - Novosel, Slivar (všichni Chorv.). ŽK: Suchý, Švento - Kearney, O'Donnovan. Diváci: 4694.
Slavia: Kozáčik - Zábojník, Latka, Hubáček - Krajčík, Suchý, L. Jarolím (69. Fořt), Hrdlička, Švento - Pešír (79. Kratochvíl), Piták. Trenér: K. Jarolím.
Cork: Devine - Murphy, D. Murray, Bennett, Horgan - Kearney, O'Donnovan, O'Callaghan, Gamble - O'Flynn, Fenn (71. O'Halloran). Trenér: Hill.

Baník Ostrava - SC Heerenveen 2:0 (2:0)
Branky: 28. Klimpl, 45. Magera z pen.
Rozhodčí: Ivanov - Lebeděv, Semenov (všichni Rus.). ŽK: Papadopulos, Hoffmann, Raška (všichni Ostrava). Diváci: 10.337.
Ostrava: Raška - Hoffmann, Klimpl, P. Besta, M. Čížek - Rajtoral, Bystroň, Magera, Metelka (55. Čoupek) - Zeher (63. Slončík), Papadopulos (83. Staněk). Trenér: Hapal.
Heerenveen: Waterman - Bakkati, Seip, Hansson, Droost - Bosvelt (84. Samaras), Breuer, Bruggink (70. Steur) - Yildirim, Pranjič - Huntelaar. Trenér: Verbeek.

AJ Auxerre - Levski Sofia 2:1
Hamburger SV - FC Kodaň 1:1
PAOK Soluň - Metarulg Doněck 1:1
Dinamo Bukurešť - Everton 5:1
Grasshoppers Curych - MyPa Anjalankoski 1:1
CZ Bělehrad - Braga 0:0