Slávisté vypadli z Poháru UEFA po heroické koncovce v Istanbulu

Fotbalisté pražské Slávie se rozloučili s letošním ročníkem Poháru UEFA v osmifinále. Sešívaní nepotvrdili vítězství z domácího prostředí, a na půdě tureckého Besiktase Istanbul prohráli 2:4. Tři branky přitom sešívaní inkasovali mezi 61. a 70. minutou. Až za stavu 0:4 snížil Dostálek z penalty a šest minut před koncem byl úspěšný Hrdlička, ale na postup to nestačilo.

SK Slavia Praha

SK Slavia Praha | Foto: Jan Rosenauer

I pověstné bouřlivé istanbulské publikum bylo nezvykle klidné a Černý zasahoval poprvé až ve 12. minutě, když vyboxoval centr a při následné střele Ibrahima mu pomohl zblokováním míče Lukáš Došek. Po čtvrthodině hry nevyžili hráči Slavie druhou jasnou šanci. Vachoušek unikl po pravé straně a Tomáš Došek z jeho centru pálil sice pohotově z voleje, ale těsně pravé tyče domácí branky. Až po půlhodině hry přišel očekávaný tlak domácích a obrana Slavie mnohdy odvracela nebezpečí jen dlouhými odkopy. Ve 33. minutě sice Dursun po trestném kopu Sergena dopravil míč za záda Černého, ale rozhodčí viděl ruku a tureckého hráče odměnil žlutou kartou. O pár minut později Dostálek ve snaze odvrátit nebezpečí "namazal" míč Tayfurovi, ten naštěstí mířil jen do boční sítě. Na druhé straně po rychlém brejku chybělo málo, aby Tomáš Došek dosáhl na Vachouškův centr. Čtyři minuty před přestávkou však domácí manko ze zápasu z Prahy smazali. K odraženému míči po rohu se dostal Pancu a střelou po zemi k tyči zvedl vlnu nadšení v hledišti. Ještě do poločasu mohl přidat druhý gól kanonýr Ilhan, ale po Dursunově akci ve velmi dobré pozici přestřelil. Po přestávce nejdříve Piták po přetaženém centru napálil z několika metrů jen ruku domácího brankáře a v 56. minutě po spolupráci bratří Došků mířil k tyči opět Piták, ovšem Córdoba, i když s námahou, stačil vyrazit míč na roh. Černou desetiminutovku si Slavia vybrala mezi 60. až 70. minutou. Vše začal Brazilec Ronaldo, který skluzem poslal míč do branky po centru Yildirima. Další ránu zasadil Slavii velice aktivní Dursun a do kolen poslal hosty Ilhan, když se po dlouhém pasu dostal až před Černého, který stačil jeho ránu srazit, ale ta přesto doputovala do sítě. Slavia se ze šoku probrala až čtvrt hodiny před koncem. Nejprve Dostálek proměnil penaltu po faulu na Adauta. Když chvíli po něm přesně hlavičkoval osamocený Hrdlička, domácí znervózněli a z jasného zápasu se stalo drama. V zoufalém náporu se krásně z trestného kopu z dálky trefil Piták, ale pro údajný ofsajd jej rozhodčí Messina neuznal. Hráči Slavie tak opouštěli Istanbul i Pohár UEFA s pocitem křivdy.

Besiktas Istanbul - Slavia Praha 4:2 (1:0)

Branky: 41. Pancu, 61. Ronaldo, 67. Dursun, 70. Ilhan - 76. Dostálek z pen., 84. Hrdlička. Rozhodčí: Messina - Babini, Dondarini (všichni It.). ŽK: Dursun, Giunti (oba Besiktas). Diváci: 24.172

Na jméno čtvrtfinálového soupeře si turečtí fotbalisté počkají až do příštího týdne. Kvůli nezpůsobilému terénu byla totiž odveta mezi Wislou Krakow a Laziem Řím odložena. Zbylé zápasy však byly odehrány, tady jsou výsledky: AEK Atény - Malaga 0:1, postupují Španělé, Vfb Stuttgart - Celtic Glasgow 3:2, dál jde přesto tým ze Skotska, Denizlispor - FC Porto 2:2, čtvrtfinále neunikne Portugalcům. Anderlecht - Panathinaikos Atény 2:0, z postupu se radují Řekové, Liverpool - Auxerre 2:0, dál míří tým z Ostrovů, a konečně Boavista Porto - Hertha Berlín 1:0. Boavista je druhým portugalským klubem ve čtvrtfinále.