‚Jsem další na řadě?‘ Sportovci odsuzují Floydovu smrt. USA už podobnou tragédii zažily v roce 2014

Smrt neozbrojeného Afroameričana George Floyda, která od minulého týdne vyvolala ve Spojených státech amerických řadu protestů a nepokojů, pronikla už i do světa sportu. Své rozhořčení nad rasismem dala otevřeně najevo například tenistka Coco Gauffová, fotbalisté v německé Bundeslize nebo legenda NBA Michael Jordan.

Minneapolis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalista Borussie Dortmund Jadon Sancho | Zdroj: Reuters

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel minulý týden poté poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista Derek Chauvin několik minut na krku. Chauvin byl v pátek zatčen a obviněn z vraždy, hrozí mu až 25 let vězení.

Minneapolis sčítá škody po další noci nepokojů. Dav zapálil policejní stanici, v ulicích je Národní garda

Číst článek

Smrt vzápětí vyvolala řadu protestů, které v Minneapolis vyvrcholily v nepokoje a násilné střety s policií. Své rozhořčení nad celou situací odstartovala tenistka Gauffová, která na sociálních sítích sdílela emotivní video.

„Využívám svůj hlas v boji proti rasismu,“ napsala v popisku videa, kde se střídaly fotografie George Floyda s jinými oběťmi z řad černochů. „Jsem další na řadě já? Já svůj hlas využívám, využijete i vy ten váš?“

Coco Gauffová natočila po smrti G.F. emotivní video:

Na sociálních sítích se také bleskovou rychlostí začalo šířit heslo „Justice for George Floyd“ (spravedlnost pro G. F.), které si pod dres napsal i fotbalista Borussie Dortmund Jadon Sancho a poté, co vstřelil druhý ze svých třech gólů do sítě Padebornu, ho ukázal na kamery do celého světa.

Znepokojení nad tragickou událostí a rozhořčení nad následnými násilnostmi vyjádřil také legendární basketbalista Michael Jordan.

Statement from Michael Jordan:

22:47 – 31. 05. 2020

17622 78679

„Jsem hluboce zarmoucený, skutečně ztrápený a prostě naštvaný. Vidím a cítím všeobecnou bolest, vztek a frustraci. Stojím za těmi, kteří odsuzují hluboce zakořeněný rasismus a násilí vůči barevným lidem v naší zemi. Máme toho už dost,“ napsal majitel klubu Charlotte Hornets.

Memento z roku 2014

Ačkoliv by se to mohlo zdát jako náhoda, podobně medializovaný případ už Spojené státy před pár lety zažily. V roce 2014 totiž na následky nepřiměřeného policejního zákroku zemřel Afroameričan Eric Garner.

Třiačtyřicetiletý obyvatel New Yorku během škrcení policistou několikrát opakoval, že nemůže dýchat a právě věta „I can't breathe“ se tehdy stala všeříkajícím heslem, kterým na triku dával svůj postoj vůči policejní brutalitě a rasismu i basketbalové hvězdy z NBA.

Tragickou smrt George Floyda na sociálních sítích intenzivně komentoval i LeBron James, který se v jednom ze svých příspěvků ptá: „Proč nás Amerika také nemiluje?“ a tím „nás“ nemá pochopitelně na mysli nikoho jiného než černošské obyvatelstvo USA.

Why Doesn’t America Love US!!!!!????TOO. 😭😭🤦🏾‍♂️🤦🏾‍♂️ #HeadHighandStayStrong🙏🏾💪🏾 #WeAllWeGot✊🏾👑

09:32 – 31. 05. 2020

27086 170970

mim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme