Souboj se Švédy znovu rozhodly nájezdy

Čeští hokejisté prohráli v úvodním duelu Baltika Cupu v Moskvě se Švédskem 2:3 po samostatných nájezdech. Ani v sedmém zápase letošního ročníku Euro Hockey Tour tak nezískali tři body. Tým Slavomíra Lenera po dvou třetinách vedl, ale Švédové neregulérním gólem vyrovnali. I třetí letošní utkání s týmem Tre kronor tak dospělo do samostatných nájezdů a podruhé uspělo Švédsko. Rozhodující penaltu proměnil Niklas Nordgren ve třetí sérii.

ČR - Švédsko | Zdroj: ČTK

V úvodní třetině byli aktivnější čeští hráči, ale své šance nedokázali proměnit. Skóre mohl otevřít už po 39 sekundách Sup, ale trefil jen gólmana Liva. Na švédském brankáři ztroskotali také Balaštík a Koukal. Stejně jako v úterním utkání s Kanadou přišel trest v podobě gólu Rhodina z šestnácté minuty. Švédové po vedoucí brance ožili, ale od další pohromy zachránil náš tým brankář Adam Svoboda.

V úvodu druhé třetiny zachránila obě mužstva branková konstrukce. Nejprve trefil tyč Sup a chvíli poté také Hedström. Ve 26. minutě se Češi konečně prosadili zásluhou nejlepšího útoku zápasu vedeného Petrem Koukalem. Střelu Petra Průchy tečoval do sítě Liva Jan Kolář. Vyrovnaný stav vydržel necelé tři minuty, kdy se v přesilovce trefil střelou od modré čáry obránce Jan Novák. Český tým měl poté jedinečnou příležitost zápas rozhodnout, protože hrál 47 vteřin přesilovku pěti proti třem. Trenér Lener si před ní vzal oddechový čas. Jenže ani porada nebyla českým hokejistům nic platná a Švédové se znovu zvedli. Od vyrovnání zachránil náš celek brankář Svoboda nebo tyče.

Švédové se ale vyrovnání v úvodu třetí třetiny dočkali. Pomohl jim k tomu neregulérní gól v přesilovce, kdy Karlsson trefil puk za Svobodova záda rukou. Pardubický gólman protestoval, ale ruský rozhodčí Buljanov branku uznal. Obě mužstva se pak soustředila na obranu a zápas tak znovu dospěl do prodloužení. V něm byli aktivnější Seveřané, ale Svobodu nepřekonali. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy. Rozhodla třetí série, kdy skóroval Nordgren. Z českých hokejistů neuspěli postupně Divíšek, Sup a Marek. Švédsko tak získalo stejně jako na pardubickém turnaji o Pohár České pojišťovny druhý bod.

Česká republika - Švédsko 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 26. Kolář (Průcha), 28. J. Novák (Hejda) - 16. Rhodin (Franzén), 43. Carlsson (Persson), rozhodující nájezd Nordgren
Rozhodčí: Buljanov - Prochorov, Buturlin (všichni Rus.)
Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1
Diváci: 1000

Česká republika: A. Svoboda - J. Novák, Hejda, Čáslava, Malinský, M. Čech, Hamr, Blaťák - J. Hlinka, Divíšek, Sup - Balaštík, Mikeska, Marek - Jaroš, Kopecký, Dlouhý - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři Slavomír Lener, Vladimír Růžička, Antonín Stavjaňa

Švédsko: Liv - Rhodin, T. Johansson, Magnus Johansson, Hallberg, Lindman, Frögren, Jonsson, Svensson - Hedström, Franzén, Petterson - Nordgren, Persson, Carlsson - Kahnberg, Lundqvist, Tolsa - Söderström, Hagos, Eriksson. Trenéři Hardy Nilsson, Jan Karlsson