Španělé postupují do čtvrtfinále, obhájci z Řecka na šampionátu končí

Fotbalisté Španělska jsou dalšími čtvrtfinalisty mistrovství Evropy. V Innsbrucku porazili Švédsko 2:1 a vyhrají tak skupinu D. Španělským hrdinou se opět stal David Villa, který gólem v 93. minutě rozhodl o výhře svého týmu. Naopak obhájci titulu Řekové na šampionátu končí. V Salcburku prohráli s Ruskem 0:1. Jedinou branku zápasu dal Konstantin Zyrjanov.

Logo EURO 2008

Logo EURO 2008 | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Innsbruck: Švédsko - Španělsko 1:2 (1:1)

Španělé od začátku drželi míč, kombinovali na polovině hřiště krátkými narážečkami a Švédové se příliš do hry nedostávali. Po čtvrthodině zahráli španělští fotbalisté při rohovém kopu signál, Silva odcentroval do vápna a kanonýr Torres stačil natáhnout nohu před švédské obránce a dostal svůj celek do vedení. Hned o minutu později mohli Švédové vyrovnat, ale Elmander trefil jen boční síť. Už ve 24. minutě musel kouč Španělska Aragonés poprvé střídat, zraněnou oporu obrany Puyola nahradil Albiol. Švédsko poté stupňovalo svůj tlak a ve 34. minutě se dočkalo vyrovnání. Brankář Casillas si sice sáhl na střelu Ibrahimoviče, ale vyrovnání nezabránil. V závěru prvního poločasu srazil Elmander v pokutovém území Silvu, ale nizozemský rozhodčí Vink penaltu nenařídil.

Ve druhém poločase se Švédové museli obejít bez indsiponovaného Ibrahimoviče a na jejich hře to bylo znát. Španělský kouč poslal na hřiště záložníka Fabregase a Španělé zatlačili svého soupeře před branku. Severská obrana ale pracovala spolehlivě a do vážných šancí Španěly nepouštěla. Ti se ale nakonec zasloužené výhry dočkali, v 93. minutě se už počtvrté na šampionátu trefil David Villa.

Branky: 34. Ibrahimovic - 15. Torres, 90.+3 Villa. Rozhodčí: Vink - Inia, Hoove (všichni Niz.). ŽK: Svensson - Marchena. Diváci: 30.000

Švédsko: Isaksson - Stoor, Mellberg, Hansson, Nilsson - Elmander (79. S. Larsson), Andersson, Svensson, Ljungberg - Ibrahimovic (46. Rosenberg), H. Larsson (87. Källström). Trenér: Lagerbäck

Španělsko: Casillas - Ramos, Puyol (24. Albiol), Marchena, Capdevila - Senna, Iniesta (58. Cazorla), Xavi (58. Fábregas), Silva - Villa, Torres. Trenér: Aragonés

Salcburk: Řecko - Rusko 0:1 (0:1)

Řekové sice tentokrát nastoupili s mnohem ofenzivnějším rozestavením se třemi útočníky, ale na jejich hře se to příliš neprojevilo. Naopak do více šancí se dostávali Rusové, kteří hráli na jediného klasického útočníka Pavljučenka. Po dvou nevyužitých šancích se Rusové dostali do vedení po chybě brankáře Nikopolidise. Ten ve 33. minutě nepochopitelně vyběhl na přetažený centr, Semak vrátil míč před branku, kde volný Zyrjanov neměl problém skórovat.

Ve druhém poločase se také Řekové snažili útočit, ale kromě velké šance Charistease si žádnou vážnější možnost ke vstřelení nevypracovali. Rusové využívali řeckou snahu o vyrovnání k nebezpečným protiútokům, ale Pavljučenko několik šancí neproměnil.

Branka: 33. Zyrjanov. Rozhodčí: Rosetti - Griselli, Calcagno (všichni It.). ŽK: Karagunis, Lyberopulos - Sajenko, Torbinskij. Diváci: 30.063

Řecko: Nikopolidis - Seitaridis (40. Karagunis), Dellas, Kyrgiakos, Torosidis - Katsuranis, Basinas, Patsatzoglu - Charisteas, Lyberopulos (60. Gekas), Amanatidis (80. Janakopulos). Trenér: Rehhagel

Rusko: Akinfejev - Aňukov, Ignaševič, Kolodin, Žirkov (87. V. Berezuckij) - Semak - Torbinskij, Zyrjanov, Semšov, Biljaletdinov (70. Sajenko) - Pavljučenko. Trenér: Hiddink