Sparta pokračuje ve vítězné sérii, vyhrála v Jihlavě

Fotbalisté pražské Sparty zvládli dohrávku 19. kola Gambrinus ligy v Jihlavě. Na hřišti zachraňující se Vysočiny vyhráli 1:0 brankou Sivoka ze 79. minuty. V dohrávkách 22. kola remizovala Příbram s Ostravou 2:2 a Zlín porazil Olomouc 1:0.

Gambrinus liga

Sparta to ale rozhodně neměla v Jihlavě jednoduché, v prvním poločase byli lepší domácí, ale v koncovce opět nepřesvědčili. Jihlavský kouč Večeřa se navíc musel obejít bez distancovaných opor Vladyky a Lovětínského, kvůli zranění mu chyběli také Zúbek, Demeter a Bartoš. Ovšem i oslabený tým diktoval celý úvodní poločas tempo, měl územní převahu, kterou vyjádřil i šesti rohovými kopy. Výkonu domácích chyběla pouze přesná střelba, na Blažka za celý poločas nemířila jediná rána mezi tyče. Přitom už v páté minutě se dostal přes obránce Kadlece do šance Perniš, jeho střela ale minula cíl. Pak se po Veselého přesném centru přes obránce Řepku dostal míč přesně na Pernišovu nohu. Jeho zpracování přihrávky ale nebylo přesné a Blažek stačil šanci zmařit. Pouze tříčlenná středová řada Sparty s Kiselem, Sivokem a Šimákem se příliš nedokázala prosadit. Sparta se dostala v úvodním poločase do jediné vážnější šance, když se po Šimákově trestném kopu postupně dostal míč až k volnému Zabavníkovi. Ten zbrkle z hranice malého čtverce trefil pouze brankáře Rzeszota.

Po přestávce trenér Griga poslal místo Pospěcha do útoku Poláčka. Sparta se pokoušela hrát aktivněji, zlepšila pohyb, získala územní převahu, vyzrát na pozorně hrající domácí zadáky se jí ale nedařilo. K zakončení se hosté dostávali s velkými obtížemi, neboť hra po zemi se jim vůbec nedařila a přihrávky vzduchem postrádaly přesnost. Jihlava kromě defenzívy využívala každou příležitost k jednoduchým protiútokům. Ty však také končily na zadácích soupeře. Slibně vypadala pouze akce po úniku střídajícího Malínka, který našel volného Svobodu, jehož pokus o tvrdou ránu mířil daleko vedle.

Nátlaková hra vynesla Spartě toužebný výsledek. Jedenáct minut před koncem po Šimákově rohovém kopu Sivok vstřelil hlavou jedinou branku zápasu. V závěru se pokusila Jihlava ještě o vyrovnání, potvrdila ale žalostnou produktivitu: na jaře vstřelila pouze dvě branky.

Vysočina Jihlava - Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branka: 79. Sivok. Rozhodčí: Královec - Chytil, Wilczek. ŽK: Pacholík, Liška, Šourek (všichni Jihlava). Diváci: 2100 (vyprodáno)

Jihlava: Rzeszoto - Šourek, Vojtíšek, Michal Kadlec II, Kopic - Veselý, Svoboda, Pacholík (32. Malínek), Liška - Peška (61. Kaplan), Perniš (82. Vácha). Trenér: Večeřa

Sparta: Blažek - Zabavník, Drobný, Řepka, Michal Kadlec I - Kisel, Sivok, Šimák (90. Kóňa) - Lustrinelli (82. Matušovič), Došek, Pospěch (46. Poláček). Trenér: Griga

Až třetí domácí utkání za sebou přineslo fotbalistům Zlína toužebně očekávané vítězství. Po remízách s pražskou Slavií a Mostem dnes svěřenci trenéra Lubomíra Blahy porazili v dohrávce 22. kola Sigmu Olomouc 1:0. Jedinou branku zápasu vstřelil ve 47. minutě útočník Václav Činčala. Po Lukaštíkově průniku překonal nadvakrát gólmana Lovásika.

Tescoma Zlín - Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branka: 47. Činčala. Rozhodčí: Racek - Lhoták, Pospíšil. ŽK: Opiela, Vidlička - Horáček. Diváci: 1983

Zlín:: Novák - Vidlička, Kroča, Švach, Zbožínek - Kraus (90. Škripec), Vrtělka, Dobeš (60. Opiela), Lukaštík - Žemlík (72. Červenka), Činčala. Trenér: Blaha

Olomouc:: Lovásik - König (74. Rýdel), Horáček, Hudec, R. Hubník - Randa, Kovář, Špiláček - M. Hubník (81. Vyskočil), Chmelíček, Babnič (54. Onofrej). Trenér: Uličný

Fotbalisté Příbrami a Baníku Ostrava remizovali v dohrávce 22. kola 2:2. Hosté rychle vedli, domácí však vývoj utkání ještě do přestávky otočili. Ostrava vyrovnala půl hodiny před koncem. Příbram nezačala zápas zrovna šťastně. Lukeš ve třinácté minutě prošel mezi třemi domácími fotbalisty a bezpečně podél Pařízka vsítil vedoucí gól. Domácí branka probudila, okamžitě zvedli svou ofenzivu a začalo se jim to vyplácet. Už v 19. minutě poslal Buryán dlouhý pas středem hřiště na Pleška, který se nezalekl vybíhajícího brankáře Rašky a lobem poslal míč jistě do ostravské sítě. Chvíli na to už domácí vedli. A znovu se příliš nepředvedl gólman Raška, který podběhl Klesův centr zprava a jinak velmi nepřesný Divecký šel hlavou do míče dostatečně důrazně na to, aby ho poslal do prázdné branky. Po hodině hry ale hosté přidali na aktivitě a hned si vypracovali šance. V 65. minutě ještě po trestném kopu Střihavka svou hlavičku mezi tyče usměrnit nedokázal, ale o dvě minuty později už bylo vyrovnáno: Bystroň se stačil deset metrů v přehuštěné šestnáctce otočit a přes řadu clonících hráčů poslat míč k tyči.

Marila Příbram - Baník Ostrava 2:2 (2:1)

Branky: 19. Pleško, 26. Divecký - 13. Lukeš, 67. Bystroň. Rozhodčí: Damková - Zlámal, Hojsík. ŽK: Divecký, Penner. Diváci: 2640

Příbram:: Pařízek - Buryán, Mácha, Formánek, Penner - Frejlach, Riegel, Otepka, Pleško (43. Čupr) - Divecký (75. Vošahlík), Klesa (90. Pilík). Trenér: Tobiáš

Ostrava:: Raška - Lesák (57. Rajtoral), Klimpl, Besta, Hoffmann - Metelka (46. Žůrek), Lukeš, Bystroň, Čoupek - Varadi, Střihavka (84. Magera). Trenér: Hapal