Sparta porazila Olomouc a upevnila si vedení v lize

Fotbalisté pražské Sparty zůstávají i nadále v Gambrinus lize bez porážky. V jedenáctém kole zvítězili ve šlágru nad Sigmou Olomouc 2:0 brankami Petráše a Zelenky. V tabulce tak mají sedmibodový náskok právě před Olomoucí. V dalších sobotních duelech porazilo Slovácko Zlín 3:1 a Brno podlehlo Příbrami 1:2.

AC Sparta Praha

AC Sparta Praha | Foto: AC Sparta Praha

Vedoucí tým ligy se v podzimním šlágru nemohl dostat do hry, zasloužili se o to však i hosté. Jejich aktivita na krajích hřiště dělala Spartě potíže a už v 25. minutě na to trenér Straka zareagoval střídáním a změnou rozestavení. Na trávník přišel druhý útočník Pacanda a doplnil Juna, který byl u největší sparťanské šance v první půlhodině. V osmé minutě si Jun vyměnil míč se Zelenkou, ale uvnitř šestnáctky mu míč utekl. Po půlhodině hry přišel okamžik, který mohl opatrně hraný zápas rozhodnout: Bednář se položil do Babničova centru a míč s přispěním Blažkových prstů orazítkoval břevno. Až tato nebezpečná akce asi sparťany probudila z letargie. V poslední čtvrthodině se přece jen pustili do soupeře s větší agresivitou a ještě před přestávkou se jim to vyplatilo. Poborského trestný kop hlavou prodloužil Jun a Vaniak se štěstím odvrátil míč na roh. Ten ve 44. minutě rozehrál Poborský, míč propadl mezi stoperskou dvojicí a Petráš v pádu poprvé napnul olomouckou síť. Čekání na druhý gól už tak dlouhé nebylo. V první minutě druhého poločasu se Zelenka dvacet metrů před brankou napřáhl k nádherné střele do růžku, po níž se Vaniak jen marně natahoval. Sparta za dvoubrankového vedení trochu ubrala ze své snahy, o což se přičinili i hosté, kteří nevynechali ani jednu možnost, aby se kolmými přihrávkami dostali za letenskou obranu. Jenže buď jim chyběl dostatečný rozhled, aby našli lépe postaveného spoluhráče, nebo ztroskotali na jistém Blažkovi. Ten v 72. minutě zneškodnil i Babničův sólový průnik středem obrany. S blížícím se koncem hosty začaly opouštět síly a domácí favorit si v pohodě dokráčel pro další tři body, které upevnily jeho vedoucí postavení v první lize.

Střelecká pohotovost podložená větším tlakem přinesla fotbalistům Slovácka v jihomoravském derby vítězství 3:1 nad Zlínem. Vedoucí branku vstřelil ve 14. minutě Zbyněk Pospěch, druhý gól přidal před koncem poločasu Filipský a po změně stran zvýšil náskok Ivana. Zlínu se podařilo alespoň zkorigovat výsledek ve třetí minutě nastavení po Kročově hlavičce.