Sparta přišla o neporazitelnost s Mladou Boleslaví

Senzační výhru 1:0 vybojovali fotbalisté Mladé Boleslavi na hřišti vedoucí Sparty. Letenští tak přišli o svou neporazitelnost, která trvala osmnáct zápasů. Současně to byla její první ligová prohra pod vedením trenéra Františka Straky. Navíc přišla i o obránce Jiřího Homolu, který byl v 68. minutě vyloučen. Rozhodující gól utkání vstřelil v 88. minutě David Rojka.

Gambrinus liga

Souboj prvního s posledním týmem v tabulce dal Spartě zabrat. Hosté nastoupili se sedmi defenzivními hráči a domácímu favoritovi tím komplikovali život. Sparťané těžce dobývali prostor před šestnáctkou a z krajních prostorů neposílali před Millerovu branku žádné nebezpečné centry. A tak hra upadala do beznadějného stereotypu. Domácí si nedokázali v sychravém podvečeru vypracovat žádné podstatné příležitosti; největší z nich se zrodila už v patnácté minutě, kdy se míč po Poborského trestném kopu dostal až na zadní tyč k Petrášovi, jenže ten ho do odkryté branky usměrnit nedokázal. Pak už hra připomínala marné dobývání hradu, z něhož se hosté jen výjimečně odhodlali přejít na dohled brankáři Blažkovi. Sparťané si trvale udržovali územní převahu, ale nebýt občasného nápadu Zelenky, nebylo se na Letné na co dívat. Právě jeho přihrávka Poborskému ve 38. minutě mohla přinést vysvobození, jenže letenský kapitán slabou střelou do Millera potvrdil nemohoucnost mužstva.

Ještě dvanáct minut po pauze nechal trenér Straka své svěřence trápit, než na trávník poslal čerstvé Medunu s Michalíkem. Krátce předtím sice mohl znovu otevřít skóre Poborský, ale jeho trestný kop uvnitř trestného území Miller zneškodnil. V 68. minutě byl vyloučen sparťanský stoper Homola, který srazil Bednáře postupujícího na Blažka. Hostující tým okamžitě vycítil šanci na Letné uhrát důležité body a právě Bednář byl vzápětí u největší šance svého týmu, jenže Blažka přehodit nedokázal. Paradoxně vyloučení pomohlo spíše oslabenému týmu, protože Středočeši se začali tlačit do útoku a otvírali prostor vzadu. V 72. minutě byla Sparta vedení nejblíže, ale Poborského hlavičku kryl znovu skvělý Miller. Sparta se v závěru snažila neprostupnou hráz překonat, ale nakonec sama inkasovala. Dvě minuty před koncem totiž domácí hráči na chvíli přestali hrát v domnění, že je přerušena hra. Jenže hosté pokračovali a Rojka po tříminutovém pobytu na trávníku poslal favorita do kolen. Sparťané se v hektickém konci ještě dožadovali penalty za sražení Sivoka i za ruku soupeře, ale na výsledku se už nic nezměnilo.

Sparta Praha - Mladá Boleslav 0:1 (0:1)

Branka: 88. Rojka
Rozhodčí: Puček - Filípek, Handlíř
ŽK: Sivok, Blažek. ČK: 68. Homola (všichni Sparta)
Diváci: 2258

Sparta: Blažek - Pergl, Homola, Kováč, Petráš (58. Michalík) - Poborský, Zelenka, Sivok, Urbánek - Pacanda (75. Voříšek), Jun (58. Meduna). Trenér: Straka

Mladá Boleslav: Miller - Krátký, Skála, Švejdík, Palát - Gába, Vít, Matějovský, Sedláček, Čáp (78. Čupr) - Bednář (85. Rojka). Trenér: Uhrin