Sparta se vrátila do čela

Fotbalisté pražské Sparty se po týdnu vrátili do čela 1. Gambrinus ligy. Stačil jim k tomu průměrný výkon proti poslední Opavě, kterou porazili 4:1. Na první příčce vystřídal letenský tým Viktorii Žižkov, která v předehrávaném pátečním duelu jen remizovala na hřišti Bohemians 1:1. O termínu posledního utkání 19. kola mezi Teplicemi a Jabloncem, které bylo kvůli nezpůsobilému terénu odloženo, se rozhodne zítra.

AC Sparta Praha

AC Sparta Praha | Foto: Jan Rosenauer

00:00 / 00:00

Sportovní reportéři ČRo: Kolečko po stadionech

Sparta se v utkání s posledním celkem ligy dlouho hledala. Hra byla z její strany křečovitá a útoky končily na dobře organizované obraně Opavy. Uklidnění do domácích řad přinesla až 36. minuta, kdy otevřel skóre střelou do odkryté branky osamocený Čížek. O tři minuty byl stav už 2:0, když Kincl přeskočil dva obránce Opavy a vstřelil svůj jubilejní padesátý gól v lize. Po přestávce se děly zajímavé věci. Hned ve 46. minutě byl vyloučen brankář Sparty Špit, který neodhladl odraz míče od trávníku, zahrál rukou mimo pokutové území a byl vyloučen. Opavský Baránek využil nerozchytanosti gólmana Čecha a snížil na 2:1. Sparta paradoxně až v deseti mužích začala předvádět to, co se od účastníka Ligy mistrů očekává. Po jedné z akcí se prosadil hlavou Sionko a o pár minut později byl v šestnátce sražen Hartig. Rozhodčí Handlíř odpískal penaltu. Zelenka z ní sice nastřelil brankáře Víta Baránka, ale v dorážce už se nemýlil. Byla to jeho premiérová trefa v české lize. Do konce zápasu se na skóre už nic nezměnilo.

Ve skvělých výkonech pokračuje Liberec, který o své výhře nad Hradcem Králové rozhodl už v úvodní pětadvacetiminutovce. Třináctou trefou v ročníku se nejprve prosadil důrazný Štajner a ve 24. minutě přidal druhou branku Nezmar. V poslední minutě nastřelili Východočeši břevno a tyč, skóre se ale už nezměnilo a Liberec tak vystřídal na třetím místě Bohemians.

Žádnou branku neviděli diváci v Ostravě. Slavia hrála nerozhodně už třetí zápas v řadě, ale za výkon s Baníkem mohou být její fanoušci s bodem spokojeni. V jihomoravském derby mezi Brnem a Drnovicemi byli úspěšnější domácí, kteří sice prohrávali po vlastní brance Křivánka, ale po změně stran góly Doška a Šustra srthli vítězství na svou stranu. Tři body si do Příbrami vezou hráči tamní Marily, kteří díky brance Jarolíma ze 7. minuty utkání vyhráli v Blšanech 1:0. V dalším střetnutí zdolal 1. FC Synot Sigmu Olomouc 2:1 zásluhou lepší hry v prvním poločase a trpělivého čekání na brejkové situace.

Teplice - Jablonec odloženo

Baník Ostrava - Slavia Praha 0:0 Rozhodčí: Beneš - Holub, Košec. ŽK: Bystroň, Lukeš - Suchopárek, A. Petrouš, Gedeon. Diváci: 6819.

Stavo Artikel Brno - FK Drnovice 2:1 (0:1) Branky: 55. Došek, 85. Šustr - 44. vlastní Křivánek. Rozhodčí: Cichý - Ružbarský, Laskovský (všichni SR). ŽK: Formánek (Drnovice). Diváci: 4650.

Chmel Blšany - Marila Příbram 0:1 (0:1) Branka: 7. Jarolím. Rozhodčí: Helebrant - Havlíček, Kovařík. ŽK: Vorel - Otepka. Diváci: 2850.

FC Synot - Sigma Olomouc 2:1 (2:0) Branky: 6. Krupník, 34. Kowalík - 74. Siegl. Rozhodčí: Vidlák - Pustka, Wilczek. ŽK: Homér, Palinek, Krupník - Kobylík, Krajčovič. Diváci: 2942.

Slovan Liberec - Hradec Králové 2:0 (2:0) Branky: 14. Štajner, 24. Nezmar. Rozhodčí: Čecháček - Talpa, Drastik. ŽK: Kordule (Hradec). Diváci: 4363.

Sparta Praha - SFC Opava 4:1 (2:0) Branky: 36. Čížek, 39. Kincl, 62. Sionko, 73. Zelenka - 48. J. Baránek. Rozhodčí: Handlíř - Vodička, Pospíšil. ŽK: Zb. Pospěch, Mikula (oba Opava). ČK: 46. Špit (Sparta). Diváci: 3115.