Sparta si zahraje Ligu mistrů, Baník se rozloučil výhrou

Fotbalisté Sparty se stejně jako loni probojovali do základní skupiny Ligy mistrů. V odvetě třetího předkola porazili na Letné Ferencváros Budapešť 2:0 v prodloužení. Rozhodující gól vstřelil šest minut před koncem nastavení obránce Jiří Homola. Naopak Baník Ostrava sice porazil německý Leverkusen 2:1, ale pětibrankovou ztrátu z prvního duelu nesmazal.

Liga mistrů

Liga mistrů | Foto: UEFA

Na Letnou dorazil po čase takřka plný stadion, ale domácí fanoušci se ofenzivní podívané ze strany Sparty nedočkali. Sparťané byli proti minulým zápasům k nepoznání a nedařilo se jim takřka nic. Před šestnáctkou Ferencváros vystavěl pětičlennou hradbu a o ní se rozbíjely všechny domácí ofenzivní pokusy, které brzy navíc upadly do naprostého stereotypu: nakopávané míče na dva hrotové útočníky nemohly přinést úspěch. Nebylo divu, že se brzy na domácí kopačky přenesla značná nervozita a ani fanoušci s nenápaditou hrou neměli příliš trpělivosti. Už po půlhodině se na hlavu hráčů snášel nelichotivý pískot.

Zápas se vyvíjel v přesně opačném gardu než před dvěma týdny v Budapešti. Tam měla dlouho více ze hry Sparta, ale po půlhodině vedli domácí. A na Letné to vypadalo podobně, protože hosté měli herně navrch a domácí jen přihlíželi jejich kombinacím uprostřed hřiště. Jenže režie byla dokonalá i v tom, že do kabin odcházel veselejší dosud horší tým. V třetí minutě nastaveného času se totiž Michalíkův trestný kop šťastně odrazil od zdi k volnému Zelenkovi a ten ze dvou metrů neměl potíže trefit.

Rána před přestávkou ale hosty nepoložila, i po změně stran měli zájem pokračovat v otevřené hře a Spartě to mohlo být brzy osudné. Žalostný výkon obránců a především stopera Koubského přinášel jeden nebezpečný okamžik za druhým a jen štěstí ochránilo Blažkovu branku při akci v 48. minutě, kdy útočník Vágner hledal před prázdnou brankou Penksu, ale česko-slovenská akce gólem neskončila. Dramatické představení nepřineslo rozuzlení ani po Pacandově trefě z 53. minuty, kterou rozhodčí pro ofsajd neuznali. Koubského kouč Straka raději brzy stáhl a příchod Voříška do zálohy sparťanské hře pomohl. Ze zlepšené a především přesnější kombinace však přišla jediná vážnější akce, na jejímž konci byl Poborský, ale jeho křížná střela branka minula. Už v páté minutě nastaveného času ale mohla Sparta kýžený gól přece jen vstřelit. Na trávník přišel krátce předtím Baranek a od prvního doteku s míčem byla jeho přítomnost znát. V 95. minutě poslal přesný centr na Poborského, který už míč směroval do branky, jenže tam ho stačil ještě Balog postrčit na roh. V prodloužení sparťanská ofenziva zřetelně dominovala a velkou zásluhu na tom měl kapitán Poborský, který využil toho, že jeho tvrdým strážcům zřetelně docházely síly. Hosté v prodloužení fyzicky zcela odpadli a Sparta se snažila stupňovat nasazení, což se ji vydařilo a ve 113. minutě se dočkala. Po rohu Poborského a Sivokově hlavičce sice ještě znovu exceloval Szücs, jenže po odraženém míči se vrhl Homola a v pádu vstřelil druhý gól. A pak už byl celý stadion na nohou včetně lavičky náhradníků, která se chytla za ramena a slavila postup spolu s diváky.

Sparta Praha - Ferencváros Budapešť 2:0 v prodl. (1:0, 1:0)

Branky: 45.(+3) Zelenka, 113. Homola
Rozhodčí: Meier - Käppeli, Iseli (všichni Švýc.)
ŽK: Sivok, Pacanda, Petráš - Kapič, Vágner, Gyepes, Huszti
Diváci: 18.010
První zápas 0:1, postupuje Sparta

Sparta: Blažek - Pergl, Homola, Koubský (63. Voříšek), Petráš (29. Michalík) - Poborský, Sivok, Zelenka (94. Baranek), Čech - Jun, Pacanda. Trenér: Straka

Ferencváros: Szücs - Vukmir, Gyepes (78. Kiss), Botis, Huszti - Balog, Rósa, Kapič (90. Zováth) - Penksa, Vágner (57. Bajevski), Leandro. Trenér: Csaba

Fotbalisté Baníku Ostrava opouštějí Ligu mistrů se vztyčenou hlavou. Sice se jim nepovedl zázrak a v odvetě 3. předkola nesmazali pětibrankovou ztrátu z Německa, ale šesti tisícům domácích fanoušků se alespoň odvděčili vítězstvím 2:1. O góly se postarali Papadopulos se střídajícím Žůrkem a ješzě budpu moci v Evropě přidat další branky. Baník si zahraje alespoň Pohár UEFA. Bohorovného klidu hosty zbavila osm minut před přestávkou chyba ve vlastní obraně. Lička využil rozpačitého vyběhnutí gólmana Butta, i na dlouhou nohu našel z brankové čáry Papadopulose, který zblízka a snadno napnul síť opuštěné branky. Hosté ani pak nepřidali na tempu a koledovali si o další újmu. Jenže nezkušený soupeř byl stejně jako v prvním duelu bezzubý. Leverkusenu byl naopak znovu vzorem dokonalé produktivity. Jediný slabší moment v domácí obraně potrestal Berbatov, který z poměrně těžkého úhlu vyzrál na Rašku. Odvážný výkon Komňackého družiny byl však nakonec královsky odměněn, když Žůrek v pokutovém území zpracoval Čížkův centr a jeho dělovka s pomocí břevna zapadla za čáru.

Baník Ostrava - Bayer Leverkusen 2:1 (1:0)

Branka: 38. Papadopulos, 83. Žůrek - 77. Berbatov
Rozhodčí: Mejuto González - Martínez Samaniego, Novoa Robles (všichni Šp.)
ŽK: Žůrek (Ostrava)
První zápas 0:5, postupuje Leverkusen. Diváci: 5396

Baník Ostrava : Raška - Pospěch, Velkoborský, Besta, Hoffmann - Zavadil (71. Žůrek), Bystroň, Slončík (46. Čížek), Matušovič - Lička, Papadopulos (78. Varadi). Trenér: Komňacký

Leverkusen: Butt - Lucic, Juan, Roque Junior, Placente - Schneider, Ramelow (77. Balitsch), Ponte (60. Freier), Krzynówek - Franca (71. Voronin), Berbatov. Trenér: Augenthaler

Další výsledky:

Trabzonspor - Dynamo Kyjev 0:2 (0:2)
Branky: 7. Gavrančič, 28. Rincón. Rozhodčí: Messina (It.). ČK: 47. Dantas (Dynamo). Diváci: 21.500. První zápas 2:1, postupuje Dynamo

Maccabi Tel Aviv - PAOK Soluň 1:0 (1:0)
Branka: 7. Cohen. Rozhodčí: Michel (SR). ČK: 65. Abú Siam (Maccabi). Diváci: 12.000. První zápas 3:0, postupuje Tel Aviv

PSV Eindhoven - Crvena Zvezda Bělehrad 5:0 (2:0)
Branky: 9. z pen. a 56. Van Bommel, 32. Beasley, 57. De Jong, 80. Hesselink. Rozhodčí: Ivanov (Rus.). ČK: 29. Biševac (Crvena zvezda). Diváci: 29.500. První zápas 2:3, postupuje Eindhoven

FC Bruggy - Šachtar Doněck 2:2 (2:1)
Branky: 14. a 34. pen. N. Čeh - 5. a 52. Vukič. Rozhodčí: Bennett (Angl.). ČK: 74. Stoican (Šachtar). Diváci: 21.000. První zápas 1:4, postupuje Šachtar

Djurgaarden IF (Švéd.) - Juventus Turín 1:4 (1:2)
Branky: 19. Arneng - 34. a 86. Trezeguet, 10. Del Piero, 54. Nedvěd. Rozhodčí: Poll (Angl.). Diváci: 32.058. První zápas 2:2, postupuje Juventus

Manchester United - Dinamo Bukurešť 3:0 (0:0)
Branky: 47. a 50. Smith, 70. ellion. Rozhodčí: Merk (Něm.). Diváci: 61.041. První zápas 2:1, postupuje Manchester United

Glasgow Rangers - CSKA Moskva 1:1 (0:0)
Branky: 88. Thompson - 61. Vágner. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 49.010. První zápas 1:2, postupují Rangers

Real Madrid - Wisla Krakow 3:1 (2:0)
. 31. Ronaldo, 85. Pavón - 89. Gorawski. Rozhodčí: Nielsen (Dán.). Diváci: 65.000. První zápas 2:0, postupuje Real