Společný zpěv hymny má posílit tým

Zápasem proti Kostarice zahájí dnes fotbalisté Německa světový šampionát na domácí půdě. Nechtějí ponechat nic náhodě a úspěchu nejen v tomto zápase podřizují úplně všechno. Týmový duch by se měl posílit i víceméně povinným zpěvem národní hymny při úvodním ceremoniálu. Kolem toho se rozpoutala docela zajímavá diskuse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stadion v Dortmundu | Foto: OK FIFA WM 2006

Zpívat hymnu nebo ji prožívat jen niterně? Vypadá to jako intimní a vysoce individuální záležitost. Franz Beckenbauer, šéf organizačního výboru šampionátu a nekorunovaný muž číslo 1 německého fotbalu, je ale nekompromisní.

Podle něj by slova o "jednotě, právu a svobodě pro německou vlast" měla naplno tryskat ze všech jedenácti hrdel německé sestavy. V roce 1990, kdy Německo naposledy vyhrálo světový šampionát, se Deutschlandlied zpíval povinně a kvůli některým zapomnětlivcům text hymny dokonce před zápasem koloval v šatně.

Asi nepřekvapí, že na lavičce tehdy seděl "císař Franz." V současné reprezentaci jsou dva notoričtí nezpěváci - obránce Robert Huth a útočník Lukas Podolski. U prvního starost o jeho vlastenecké nadšení odpadá tím, že se jen těžko objeví v základní sestavě.

Rodák z Polska Podolski ale jako jediný z Němců hymnu nezpíval ani při generálce proti Kolumbii. Slibuje ale, že dnes večer tomu bude jinak. Alespoň ševelit rty by určitě měl. Sledovat ho totiž bude celé Německo...

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme