Sportovec roku míří do finále

Letošní rok vstoupil do svého posledního měsíce, ve kterém se jako pokaždé roztrhne pytel s nejrůznějšími anketami. Jednou z těch tradičních je anketa Sportovec roku. Po dnešku už víme, kteří sportovci se vešli do první desítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Šebrle | Foto: Roman Růžička

210 novinářů poslalo v prvním kole populární ankety aspoň 1 hlas 64 sportovcům a 16 kolektivům. Do finálové desítky, z níž vzejde po druhém kole konečné pořadí, se dostali výškař Jaroslav Bába, fotbalisté Milan Baroš, Petr Čech a nejlepší sportovec loňského roku Pavel Nedvěd. Moderní pětibojař Libor Kapaliny, střelkyně Lenka Hyková, hokejista Jaromír Jágr, lyžařka Kateřina Neumannová, desetibojař Roman Šebrle a jachtařka Lenka Šmídová. Finálovou trojici kolektivů tvoří čeští hokejisté, fotbalisté České republiky a párová čtyřka veslařů - Jirka, Hanák, Karas a Kopřiva - stříbrná z olympiády v Aténách.

Ani bronzová olympijská medaile tak nestačila střelkyni Kůrkové, v anketě celkově 11., a 12. deblkanoistům Volfovi se Štěpánkem. Na slavnostním gala večeru 18. prosince v pražském hotelu Hilton budou rovněž oceněni nejlepší junior roku a sportovní legenda, která převezme cenu Emila Zátopka. Určí je Klub sportovních novinářů. Z desítky nominovaných zatím přislíbila polovina účast na slavnostním vyhlášení.

Jako každoročně se neřešitelným problémem jeví dostat na vyhlášení hokejové a fotbalové krajánky. V tomto případě budou v sobotu 18. prosince určitě hrát anglickou ligu Baroš i Čech a italskou Nedvěd. V případě hokejisty Jágra se teprve uvidí, jak to s jeho účastí bude. Ruská liga má přestávku. Je ale otázkou, jestli bude Jágr z Omsku uvolněn. Neví ani lyžařka Neumannová. Záleží na tom, kde bude závodit. V každém případě je snahou organizátorů dostat do Prahy všechny nominované, říká za pořadatele Jana Obermajerová:

"Uděláme všechno proto, abychom sem dostali maximální počet sportovců. S těmi, kteří budou mít v té době nějaké povinnosti, budeme jednat jednotlivě, co můžeme udělat proto, abychom je sem na přímý přenos, který začíná v 8 hodin večer, dostali."

Každým rokem je situace podobná. Organizátoři už vyzkoušeli při svážení sportovců z různých koutů světa všelicos.

"V minulosti jsme zabezpečovali už i speciální lety, zabezpečovali už jsme i auto, které jelo pro sportovce, v podstatě na otočku. Dělali jsme třeba i telemost s Dominikem Haškem z jeho domova v Buffalu. Takže nevylučuji cokoli. Naší snahou je dostat sem co nejvíc sportovců," říká Jana Obermajerová.

V každém případě by na rozdíl od loňska neměl chybět vítěz. Všeobecně se předpokládá, že se jím stane zlatý olympionik Roman Šebrle. Ten je zároveň i největším favoritem divácké ankety Sportovní hvězda České televize, která měla uzávěrku včera. A je pravděpodobné, že jako každoročně bude mít ve srovnání s ostatními společenskými i jinými anketami nejvyšší počet hlasujících. Vítěz ankety sportovec roku obdrží finanční odměnu 250 000 korun. Na dalších místech je částka odstupňována a ještě desátý sportovec v pořadí bude bohatší o 50 000 Kč. Nejlepší kolektiv dostane 100 000 korun, junior polovinu. Slavnostní večer s názvem Sportovní hvězdy roku vysílá 18. prosince od 20 hodin v přímém přenosu Česká televize a uvádí ho Jan Kovařík.

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme