Sportovec roku míří do finále

Letošní rok vstoupil do svého posledního měsíce, ve kterém se jako pokaždé roztrhne pytel s nejrůznějšími anketami. Jednou z těch tradičních je anketa Sportovec roku. Po dnešku už víme, kteří sportovci se vešli do první desítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Šebrle | Foto: Roman Růžička

210 novinářů poslalo v prvním kole populární ankety aspoň 1 hlas 64 sportovcům a 16 kolektivům. Do finálové desítky, z níž vzejde po druhém kole konečné pořadí, se dostali výškař Jaroslav Bába, fotbalisté Milan Baroš, Petr Čech a nejlepší sportovec loňského roku Pavel Nedvěd. Moderní pětibojař Libor Kapaliny, střelkyně Lenka Hyková, hokejista Jaromír Jágr, lyžařka Kateřina Neumannová, desetibojař Roman Šebrle a jachtařka Lenka Šmídová. Finálovou trojici kolektivů tvoří čeští hokejisté, fotbalisté České republiky a párová čtyřka veslařů - Jirka, Hanák, Karas a Kopřiva - stříbrná z olympiády v Aténách.

Ani bronzová olympijská medaile tak nestačila střelkyni Kůrkové, v anketě celkově 11., a 12. deblkanoistům Volfovi se Štěpánkem. Na slavnostním gala večeru 18. prosince v pražském hotelu Hilton budou rovněž oceněni nejlepší junior roku a sportovní legenda, která převezme cenu Emila Zátopka. Určí je Klub sportovních novinářů. Z desítky nominovaných zatím přislíbila polovina účast na slavnostním vyhlášení.

Jako každoročně se neřešitelným problémem jeví dostat na vyhlášení hokejové a fotbalové krajánky. V tomto případě budou v sobotu 18. prosince určitě hrát anglickou ligu Baroš i Čech a italskou Nedvěd. V případě hokejisty Jágra se teprve uvidí, jak to s jeho účastí bude. Ruská liga má přestávku. Je ale otázkou, jestli bude Jágr z Omsku uvolněn. Neví ani lyžařka Neumannová. Záleží na tom, kde bude závodit. V každém případě je snahou organizátorů dostat do Prahy všechny nominované, říká za pořadatele Jana Obermajerová:

"Uděláme všechno proto, abychom sem dostali maximální počet sportovců. S těmi, kteří budou mít v té době nějaké povinnosti, budeme jednat jednotlivě, co můžeme udělat proto, abychom je sem na přímý přenos, který začíná v 8 hodin večer, dostali."

Každým rokem je situace podobná. Organizátoři už vyzkoušeli při svážení sportovců z různých koutů světa všelicos.

"V minulosti jsme zabezpečovali už i speciální lety, zabezpečovali už jsme i auto, které jelo pro sportovce, v podstatě na otočku. Dělali jsme třeba i telemost s Dominikem Haškem z jeho domova v Buffalu. Takže nevylučuji cokoli. Naší snahou je dostat sem co nejvíc sportovců," říká Jana Obermajerová.

V každém případě by na rozdíl od loňska neměl chybět vítěz. Všeobecně se předpokládá, že se jím stane zlatý olympionik Roman Šebrle. Ten je zároveň i největším favoritem divácké ankety Sportovní hvězda České televize, která měla uzávěrku včera. A je pravděpodobné, že jako každoročně bude mít ve srovnání s ostatními společenskými i jinými anketami nejvyšší počet hlasujících. Vítěz ankety sportovec roku obdrží finanční odměnu 250 000 korun. Na dalších místech je částka odstupňována a ještě desátý sportovec v pořadí bude bohatší o 50 000 Kč. Nejlepší kolektiv dostane 100 000 korun, junior polovinu. Slavnostní večer s názvem Sportovní hvězdy roku vysílá 18. prosince od 20 hodin v přímém přenosu Česká televize a uvádí ho Jan Kovařík.

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme