Státní pocty při rozloučení se Zátopkem

Poslední rozloučení se čtyřnásobným olympijským vítězem Emilem Zátopkem budou 6. prosince v Národním divadle provázet státní pocty. Rakev bude na jevišti zahalena státní vlajkou, obřad uzavře česká hymna a až bude smuteční průvod opouštět budovu, vypálí vojáci pražské posádky čestnou salvu. Na přání manželky Dany Zátopkové však nad rakví zesnulého běžce nezazní žádné velké projevy, jen rozloučení z úst přátel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zátopková při dnešní organizační schůzce v sídle Českého olympijského výboru, který pohřeb legendárního atleta uspořádá, prohlásila, že se zhrozila, když v tisku sledovala úvahy o státním pohřbu. „Jako bych slyšela Emila: Státní pohřeb je pro politiky. Ráda bych tlumočila jeho přání, aby rozloučení uspořádali olympionici,“ řekla Zátopková. S vlajkou na rakvi a státní hymnou však souhlasila.

Smuteční obřad začne v 11:00 olympijskou hymnou a čestnou stráž u rakve bude stát 66 olympioniků, jež vybírá diskař Imrich Bugár. Přání vzdát tímto způsobem slavnému krajanovi poslední poctu projevilo i několik herců Národního divadla.

Hovořit budou předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch, herec a Zátopkův velký přítel Miroslav Doležal, někdejší tréninkový partner Jindřich Roudný, předseda Českého atletického svazu Karel Pilný a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Hrát bude cimbálová kapela Čechovci u Uherského Hradiště, jejíž moravské lidovky oba manžele dlouhá léta provázely.

Se Zátopkem se mohou přijít rozloučit i sportovní fanoušci, pro něž budou v 10:30 otevřeny všechny balkóny. Pro ty, kteří se dovnitř nevejdou, bude na nádvoří za Novou scénu instalována obří obrazovka, na níž budou moci sledovat celý smuteční obřad. O přímý přenos projevily zájem televizní společnosti z Německa a Rakouska, Česká televize tuto možnost zvažuje a bude o ní v úterý jednat. Náklady posledního rozloučení ponese ČOV.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme