Straka s Jágrem režírovali newyorské derby

Mětské derby v zámořské NHL mezi New York Islanders a Rangers ovládli čeští hokejisté. Útočníci Martin Straka s Jaromírem Jágrem zařídili vítězství svého týmu 5:1. Straka zaznamenal hattrick, u všech jeho gólů asistoval Jágr. Nejproduktivnější hráč soutěže navíc přidal ještě nahrávku na úvodní trefu Petra Průchy.

Jaromír Jágr

Jaromír Jágr | Foto: Miroslav Konvalina

Jágr už nasbíral 113 bodů a překonal letitý klubový rekord Jeana Ratellea v počtu kanadských bodů v sezóně. Díky čtyřem asistencím znovu zvýšil náskok v produktivitě NHL a přbližuje se své šesté Art Ross Trophy. Před druhým Joem Thorntonem ze San Jose má sedmibodový náskok. "MVP, MVP," skandovali fanoušci v hale konkurenčních Islanders. Jágr je favoritem i na zisk Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu základní části. S 52 góly zůstává Jágr i nejlepším střelcem NHL. Ve třetí třetině mohl přidat další trefu, jenže neproměnil samostatný nájezd.

Rangers měli utkání od začátku pod kontrolou. Skóre otevřel po Jágrově přihrávce v 8. minutě v přesilové hře Petr Průcha, po něm se v první třetině dvakrát prosadil Martin Straka, jenž v 33. minutě dokonal svůj hattrick. Na pět gólů potřebovali Rangers jen 22 střel.

Z českých hráčů se střelecky prosadil také Rostislav Olesz a osmým gólem v sezóně přispěl k výhře Floridy v Pittsburghu 5:3. Panthers porazili Pittsburgh ve dvanáctém vzájemném utkání za sebou, horší bilanci nemají Penguins s žádným jiným týmem v lize. Panteři stále nevzdali boj o play off, v tabulce Východní konference ztrácejí šest bodů na šestou Tampu, sedmé New Jersey i osmý Montreal.

To hokejisté Bostonu se s vidinou účasti ve vyřazovacích bojích pomalu loučí. S Buffalem prohráli 3:4 a umožnili tak Sabres ukončit šňůru šesti porážek. Buffalo má postup do play off téměř zajištěný, stejně jako Carolina, navzdory porážce 1:5 s Washingtonem.

Západní konferenci se postupu přiblížili hokejisté Calgary, kteří v důležitém souboji zdolali Los Angeles 2:1. Vítěznou branku vstřelil v druhé třetině v oslabení Jarome Iginla. Flames se vrátili na první místo Severozápadní divize se stejným počtem bodů jako druhé Colorado.

Postupové ambice vylepšil také Vancouver, který porazil Minnesotu 2:1. O vítězství Canucks rozhodl gólem sedm sekund před koncem třetí třetiny v přesilové hře Anson Carter. Vancouver se v tabulce Západní konference bodově dotáhl na šestý Anaheim, jenž prohrál 1:2 v Dallasu.

Buffalo - Boston 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Branky: 19. a 51. Dumont, 22. Afinogenov, 42. Drury - 7. Tanabe, 34. Stuart, 50. Reasoner. Střely na branku: 32:27. Diváci: 16.261

New York Islanders - New York Rangers 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)

Branky: 40. Jašin - 9., 14. a 33. Straka (na všechny Jágr), 8. Průcha (Jágr, Rozsíval), 55. Betts. Střely na branku: 19:22. Diváci: 16.234

Carolina - Washington 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Branky: 29. Brind'Amour - 10. a 23. Bradley, 3. Willsie, 30. Ovečkin, 59. Clark. Střely na branku: 50:28. Diváci: 15.548

Pittsburgh - Florida 3:5 (0:2, 1:2, 2:1)

Branky: 37. LeClair, 51. Hilbert, 60. Kolcov - 3. Gratton, 17. Horton, 21. Roberts, 31. Olesz, 59. Kolník. Střely na branku: 34:26. Diváci: 14.024

Chicago - St. Louis 3:2 v prodl. (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)

Branky: 7. Bartovič, 13. Keith, 64. Calder - 43. Dallman (Čajánek), 47. Whitfield. Střely na branku: 33:46. Diváci: 11.427

Dallas - Anaheim 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky: 28. Zubov, 38. Kapanen - 29. Getzlaf. Střely na branku: 29:16. Diváci: 17.764

Calgary - Los Angeles 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky: 8. Lundmark, 37. Iginla - 56. Conroy. Střely na branku: 25:26. Diváci: 19.289

Vancouver - Minnesota 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 28. D. Sedin, 60. Carter - 28. Rolston. Střely na branku: 31:21. Diváci: 18.630