Svět rozstřílel Ameriku až v poslední třetině

Ve dvaapadesátém utkání hvězd NHL porazil v Los Angeles výběr světa mužstvo severní Ameriky 8:5. Ještě po dvou třetinách vedli domácí 5:3, ale pěti brankami v závěrečné části snížil svět stav celkové bilance All Star Games na 2:3 na zápasy. Nejvíce se dařilo triu Daze, Selänne a Näslund - všichni si připsali do tabulky produktivity po dvou brankách. Z Čechů bodoval jen Patrik Eliáš za jednu finální přihrávku.

Teemu Selänne

Teemu Selänne | Foto: Hráči NHL

Výběr světa s českými hokejisty Dominikem Haškem, Tomášem Kaberlem, Jaroslavem Modrým, Jaromírem Jágrem a Patrikem Eliášem v sestavě tak navázal na páteční vítězství v dovednostních soutěžích. Přitom Evropané dvě třetiny doháněli ztrátu soupeře, ale pěti brankami v závěrečné části navázali na úspěšný výsledek z roku 2000 v Torontu. Český brankář Dominik Hašek, který v dovednostech, v nichž byl úspěšnější světový výběr již počtvrté, inkasoval pouze jednou ze šesti nájezdů, lovil v první třetině puk ze své branky třikrát. Po pětatřiceti sekundách viděli diváci v Staples Centre branku z Damphoussovi hole, poté překonali 'Dominátora' Jovanovski a Daze. Jeho protějšek Roy, zvolený do zahajovací sestavy zámořského výběru, inkasoval dvakrát od Selänneho. Na druhý gól přihrál Finovi český bek Tomáš Kaberle.

Ve 23. minutě překonal Haškova následovníka Sala Mario Lemieux a zapsal se do historie All Star Game. Byla to totiž jeho třináctá trefa v prestižním exhibičním utkání a vyrovnal tak rekord Wayna Gretzkyho. Zatímco slavný 'Great One' k tomu potřeboval 18 utkání, Lemieuxovi se to podařilo již při desáté účasti. Na další korekci skóre Švéda Näslunda odpověděl svou druhou trefou nováček Utkání hvězd Daze a udržel Severoameričanům dvoubrankový náskok. Obrat načal ve 48. minutě gólem Knutsen, první Nor historii v Utkání hvězd. Zatímco ruský brankář Chabibulin nepustil za svá záda ani jednu z dvaceti střel, na druhé straně Burke inkasoval ještě dvakrát. Překonali ho Fjodorov s Näslundem a při power play ještě pojistili výhru Žamnov a po Eliášově přihrávce čtyři sekundy před koncem Kapanen. Nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen Eric Daze z Chicaga, který si za poražený tým vedle dvou branek připsal ještě asistenci.

Výběr Severní Ameriky - Výběr světa 5:8 (3:2, 2:1, 0:5), branky a nahrávky: 1. Damphousse (R. Blake), 11. Jovanovski (Damphousse, Daze), 16. Daze, 23. M. Lemieux (Kariya), 32. Daze (Pronger, Damphousse) - 14. Selänne (Žamnov), 17. Selänne (Kapanen, T. Kaberle), 26. Näslund (Knutsen), 48. Knutsen (Sundin, Näslund), 57. Fjodorov (Gončar), 59. Näslund (Sundin), 60. Žamnov (Jašin), 60. Kapanen (Eliáš, Ozolinš). Rozhodčí: Jackson, Van Massenhoven - McElman, M. Pare. Střely na branku: 50:39. Diváci: 18.118.

Sestava světa: Brankáři: Dominik Hašek (ČR/Detroit), Tommy Salo (Švéd./Edmonton), Nikolaj Chabibulin (Rus./Tampa Bay); obránci: Nicklas Lidström (Švéd./Detroit), Sandis Ozolinš (Lot./Florida), Sergej Gončar (Rus./Washington), Alexej Žitnik (Rus./Buffalo), Tomáš Kaberle (ČR/Toronto), Jaroslav Modrý (ČR/Los Angeles); útočníci: Sergej Fjodorov (Rus./Detroit), Mats Sundin (Švéd./Toronto), Alexej Jašin (Rus./NY Islanders), Pavol Demitra (SR/St. Louis), Teemu Selänne (Fin./San Jose), Jaromír Jágr (ČR/Washington), Patrik Eliáš (ČR/New Jersey), Markus Näslund (Švéd./Vancouver), Žigmund Pálffy (SR/Los Angeles), Sami Kapanen (Fin./Carolina), Espen Knutsen (Nor./Columbus), Alexej Žamnov (Rus./Chicago). Trenéři: Scotty Bowman, Brian Sutter.

Sestava severní Ameriky: Brankáři: Patrick Roy (Kan./Colorado), Sean Burke (Kan./Phoenix), Jose Theodore (Kan./Montreal); obránci: Rob Blake (Kan./Colorado), Chris Pronger (Kan./St. Louis), Brian Leetch (USA/NY Rangers), Ed Jovanovski (Kan./Vancouver), Chris Chelios (USA/Detroit), Wade Redden (Kan./Ottawa); útočníci: Vincent Damphousse (Kan./San Jose), Joe Sakic (Kan./Colorado), Mario Lemieux (Kan./Pittsburgh), Mike York (USA/NY Rangers), Jeremy Roenick (USA/Philadelphia), Brendan Shanahan (Kan./Detroit), Owen Nolan (Kan./San Jose), Paul Kariya (Kan./Anaheim), Jarome Iginla (Kan./Calgary), Joe Thornton (Kan./Boston), Eric Daze (Kan./Chicago), Mark Parrish (USA/Islanders). Trenéři: Pat Quinn, Robbie Ftorek.

Vojtěch Bidrman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít