Bude pořád o co hrát, těší se Rod Laver. Pražský turnaj zavádí originální pravidla

Začíná týden, ve kterém bude Česká republika mezi tenisovými fandy mnohem sledovanější než obvykle. A můžou za to nejlepší světoví tenisté, kteří v Praze představí novou týmovou soutěž Laver Cup.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roger Federer a Tomáš Berdych na Staroměstském náměstí | Foto: Filip Jandourek

Legendární Rod Laver byl v Praze zatím jen jednou a je to už víc než padesát let. Pamatuje si skleničky na brandy, které si tehdy jako suvenýr přivezl, a moc dlouho mu prý tenkrát až na jednu nevydržely, jinak zážitky trochu splývají, protože těch míst, která jako fenomenální tenista navštívil, je spousta.

Teď budou dojmy zřejmě mnohem silnější, když jde o soutěž, kterou svým jménem zaštiťuje a která bude bojovat o slávu a pozornost v nabitém tenisovém kalendáři, úplně poprvé

„Myslím, že to zabere tři čtyři roky, než si získá jméno, ale jestli budou nastupovat i ti nejlepší hráči, může se z Laver Cupu stát důležitá soutěž,“ přemýšlí podle Radiožurnálu Rod Laver.

„Je to chytře vymyšlené. Nebudou to dlouhé vyčerpávající zápasy. Díky počítání bude pořád o co hrát. Každý den uvidíte pět hodin, jak spolu soutěží nejlepší hráči světa,“ myslí si slavný Australan.

Jak se bude hrát? 

Každý den se odehrají čtyři zápasy – tři dvouhry a jedna čtyřhra. Jak dvouhry, tak čtyřhry se budou hrát na dva vítězné sety. V případě vyrovnaného stavu 1:1 na sety se rozhodne ve třetím setu super tie-breakem.

Každý z hráčů odehraje minimálně jednu a maximálně dvě dvouhry, aspoň čtyři z šestice v každém týmu se musí zapojit do čtyřher. Nasazení hráčů proběhne každý den před prvním zápasem. Kapitáni si navzájem vymění karty se jmény hráčů, aniž by věděli, koho druhá strana navrhuje.

Právě způsob počítání a speciální pravidla, podle kterých budou výběry Evropy a zbytku světa v Praze poprvé v Laver Cupu bojovat, umožňují hrát špičkovým tenistům s maximálním nasazením, tak že nemusejí mít strach, že by jim pak chyběly síly při dalších důležitých individuálních turnajích.

Fanoušci uvidí oba dvojnásobné grandslamové vítěze této sezony a možná poprvé v soutěžním zápase i na jedné straně dvorce najednou.

Federer a Nadal? Náramný tým!

„Bylo by to fakt něco, co tu ještě nebylo. Roger hraje výborné voleje a má skvělé myšlení. K tomu topspiny od Nadala… Vytvořili by spolu náramný tým,“ představoval si Rod Laver, jaké by to bylo vidět hrát spolu Švýcara Rogera Federera a Španěla Rafaela Nadala, dva nejúspěšnější tenisty profesionální éry.

O sestavách budou rozhodovat další velcí rivalové své doby, Björn Borg jako kapitán Evropy a John McEnroe, který povede tým světa.

Legendární Švéd a Američan mají na soupiskách i jediného českého účastníka akce Tomáše Berdycha, dále vítěze US Open z let 2009 a 2014 Argentince Juana Martína Del Potra a Chorvata Marina Čiliće, vycházející hvězdy Rakušana Dominika Thiema, Němce Alexandera Zvereva nebo třeba temperamentního Australana Nicka Kyrgiose.

Ti všichni teď postupně míří do Prahy, kde si od pátku do neděle v nové týmové soutěži v libeňské hale zahrají.

Jaroslav Plašil, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme