Karolína Plíšková. Cesta z Loun na tenisový trůn

Základní údery se učila rychleji její sestra, ale Karolína Plíšková byla o kousek pracovitější. V pondělí se tak stane první Češkou na prvním místě světového žebříčku. Zápas, který o tom rozhodl, sledovala na telefonu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Říkali jsme jim malí vojáci. Obě byly talentované a hodně disciplinované. Od malička měly tenis hodně rády, protože se na něj vyloženě těšily," vzpomínala pro Radiožurnál tenisová trenéra Zuzana Rolenčíková na začátky Karolíny a Kristýny Plíškových.

Do Lítvínova, kde v mládí obě trénovala, přivedla dvojčata bývalá výborná tenistka Michaëlla Krajiceková, která bydlela v Lounech.

Karolína a Kristýna Plíškovy na začátku tenisové kariéry | Foto: Facebook Karolíny Plíškové

O dojíždění se starala maminka. „Normálně by měla asi dobrou práci, protože je chytrá a schopná. Ale kvůli nám nemohla dělat nic, protože to byl úvazek na 24 hodin denně, fakt se nezastavila. Táta s námi být nemohl, protože někdo peníze vydělávat musel, takže mamka pro nás obětovala život," vzpomínala před časem Karolína Plíšková.

Rychleji se učila Kristýna, vzpomíná trenérka na začátky sester Plíškových

Číst článek

Trenérka Rolenčíková (tehdy ještě Vodáková) učila Karolínu a Kristýnu základní údery včetně servisu. Právě podání má prvně jmenovaná podle mnohých odborníků technicky nejdokonalejší ze světové špičky.

„Když byly holky malé, tak údery se rychleji učila Kristýna, byla talentovanější. Kája zase byla pracovitější," vzpomíná Rolenčíková. Obě vyhrály krátce po sobě grandslamovou juniorku, ale v přechodu mezi dospělé se výsledkově rozešly, ale už i Kristýna je v top 50.

Dvojčata Kristýna i Karolína Plíškovy | Foto: Facebook Karolíny Plíškové

Karolína se stala profesionálkou v 2009, prvního triumfu na okruhu WTA dosáhla v březnu 2013 v Kuala Lumpuru. V témž roce spolu s Kristýnou ovládly v Linci jako první dvojčata v historii čtyřhru, srpnu 2015 se poprvé dostala do elitní desítky světového žebříčku.

Ve finále Fed Cupu se výrazně zasloužila o český triumf, při úspěšné obhajobě už byla týmovou jedničkou. To už zažívala nejúspěšnější měsíce v životě. Na grandslamech sice dlouho nemohla přejít přes třetí kolo, tuto bilanci prolomila na loňském US Open.

Za účast ve finále si připsala 1300 bodů, předtím už získala 900 bodů za triumf v Cincinnati. Zúčastnila se Turnaje mistryň a na úvod roku 2017 triumfovala v Brisbane. Následoval titul v Dauhá a semifinále v Indian Wells a Miami.

Světovou jedničkou na dovolené

První šanci stát se světovou jedničkou měla už na Roland Garros, tam ještě souboj s Rumunkou Halepovou ve třetím setu nezvládla, ve Wimbledonu už ale byla na řadě Rumunka, která nezvládla čtvrtfinále.

Karolína Plíšková se tak světovou jedničkou stala na dovolené. Poslední míče rozhodujícího zápasu prý sledovala na telefonu, a když utkání skončilo, dostávala gratulace, že bude 23. ženskou světovou jedničkou, po Martině Navrátilové první českou rodačkou, úplně první světovou jedničkou v éře samostatného Česka.

Jejím největším snem zůstává titul na grandslamovém turnaji, i když i z toho splněného žebříčkového se teď hodně raduje. A bere ho zároveň jako velkou motivaci a zodpovědnost, jak teď napsala z Monte Carla.

Vojtěch Man, Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme