'Když vyhodím míč, vidím jenom tribuny.' Tenistky popisují hru na největším grandslamovém stadionu

Tenistka Petra Kvitová si jako první ze tří českých reprezentantek zahraje o postup do čtvrtfinále US Open v New Yorku. A jako první z Češek se také představí na největším grandslamovém stadionu světa během hlavního nočního programu.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion Arthura Ashe při slavnostním zahájení letošního US Open | Zdroj: Reuters

Tenisový stadion Arthura Ashe stojí v dějišti US Open přesně 20 let a zrovna české tenistky k oslavám výročí docela dost přispívají. Petra Kvitová už na největším grandslamovém dvorci bude hrát podruhé, světová jednička Karolína Plíšková na něm odehrála všechny své zápasy a Lucie Šafářová na něm bude dost možná bojovat o postup do čtvrtfinále v pondělí.

Přehrát

00:00 / 00:00

České tenistky hrají na centrkurtu při US Open poměrně často. Jak se jim na něm hraje, zjišťoval Jaroslav Plašil

Za soupeřku bude mít totiž domácí Američanku Vandewegheovou. Ale místo zná už z dřívějška, třeba z loňského finále ženského deblu nebo z letošního tréninku.

„Já jsem tady před pár dny trénovala s Kerberovou na centru, když ho nově natřeli, takže to bylo trochu pomalejší. Předpokládám, že po těch zápasech už to bude rychlejší. Kurt je to obrovský. Tady ten centr je snad asi největší, možná ještě v Indian Wells je dost podobný,“ říká pro Radiožurnál Šafářová.

„Je to hodně specifické v tom, že když člověk vyhazuje míč, tak okolo sebe vidí stále jenom tribuny. Než uvidí nebe, tak to trvá. Mám na něj ale krásné vzpomínky. Loni jsme tam hrály finále a vyhrály, takže se těším,“ vysvětluje.

Velikost stadionu pro 23 tisíc lidí vnímáte i jako fanoušek. Když se vydáte až do těch nejvyšších pater, dají se použít i výtah nebo jezdící schody, zabere to několik minut a tenisty pak vidíte z té výšky spíš jen jako tečky. Tak daleko to z těch míst, která jsou nejlevnější, až na betonový kurt je.

Z horních ochozů ale nemusíte sledovat jen zápasy, tribuna nabízí výhledy na Manhattan i nejbližší okolí, třeba na baseballový stadion Mets.

Kvitové na US Open roste sebevědomí, v osmifinále vyzve španělskou favoritku

Číst článek

V noci navíc všechno magicky svítí, a když je zatažená střecha kvůli dešti, kterou tady využívají teprve druhým rokem, tak to také pořádně hučí. Třeba Španěl Rafael Nadal si po svém úvodním duelu stěžoval, že ani neslyšel údery.

„Pod střechou jsem ještě nehrála, takže to nevím, jaké to je. Přeci jenom je to Amerika. Ta show je tady veliká, takže určitě si to hodně užívají, hlavně ty night session,“ ví Petr Kvitová.

„Na mě to dělá dobrý dojem. Já jsem ráda, když lidi přijdou. Když jich je jenom pár, protože se začíná brzo, tak to není zas taková atmosféra, jaká by byla během toho dne. Přeci jenom ta noc je tady víc než den a přijde víc lidí. Je to opravdu show, která je vážně jenom tady,“ dodává česká tenistka.

Atmosféru plného dvacetitisícového hlediště teď jistě zažije i při utkání se Španělkou Garbiní Muguruzaovou jednou z největších favoritek na celkové vítězství. Hrát v noci a ve dne je dost velký rozdíl, stejně jako bez střechy a s ní. Třeba Karolína Plíšková už zažila kvůli dešti obě varianty ve svém prvním zápase a odlišnosti tehdy vnímala.

„Byla to trošku změna. Ta střecha, oproti tomu, když se díváte do nebe, je hodně velký rozdíl. První servisy nebyly tak moc dobré,“ uvědomuje si světová jednička.

Ale jinak je pochopitelně ráda, že si na největším tenisovém stadionu v New Yorku mohla zahrát zatím pokaždé. Někteří špičkoví hráči se cítí dotčeni, když jejich zápas umístí pořadatelé jinam. Však i teď na US Open kolem toho byla spousta diskusí. Světové jedničky a loňské finalistky Plíškové se ale netýkají.

„Za to já jsem hodně ráda, že jsem tam teď už. Doufám, že už na centru zůstanu,“ věří Plíšková. Tím spíš, když bude mít v pondělním osmifinále za soupeřku domácí Bradyovou.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme