Kvitová po zranění. Razanci podání nahrazuje přesností, drsná zkušenost může posílit její psychiku

Na tu chvíli se těšila půl roku. V neděli před polednem se Petra Kvitová na centrkurtu v Paříži vrátila do tenisového kolotoče. Fanoušci i novináři zvědavě sledovali její hru. V jaké formě se může vrátit po složitém zranění herní levé ruky?

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Kvitová zvládla první zápas po dlouhé pauze suverénně. Soustředěným výkonem smetla z kurtu Američanku Boserupovou a ukázala, že i přes těžkou životní zkušenost může znovu patřit mezi nejužší světovou elitu. Zraněná ruka ji může výrazněji limitovat až v pokročilejších fázích turnaje.

Tenistka z Fulneku si do Paříže pozvala rodiče, manažery i francouzského fyzioterapeuta. V šatně některé její soupeřky plakaly dojetím. S odpovědí na předzápasové otázky byla hotova za hodinu a čtvrt po výsledku 6:3 a 6:2.

„Působila hrozně soustředěně. Bylo to emočně náročné, ale dokázala to udržet v hlavě po celý zápas, až na nějaké výjimky. Odhodila to až na konci – ty slzy, které byly vidět. Škubalo to s ní celý zápas, ale v hlavě to zvládla potlačit až do konce," popsal první zápas pro server iROZHLAS.cz tenisový expert Jaroslav Plašil.

„Jsme strašně spokojení, jak zápas vzala. Přišlo nám to, jako bychom neměli pauzu. Říkali jsme si, že se po týdnu cítíme, jako bychom na turnajích byli tři měsíce. Všechno zatím klape tak, jak má," pochvaloval si kouč Jiří Vaněk.

Kvitové pomáhal francouzský specialista. Je dobře, že všechno bere trochu ironicky, říká

Číst článek

Servis

Julia Boserupová, aktuálně 85. hráčka žebříčku, byla příjemnou soupeřkou na první kolo a ze statistik zápasu nelze usuzovat, jak bude Kvitová hrát proti tenisové špičce. Jedno číslo ze statistik ale zaujalo. Bývalý světová dvojka nedává plnou sílu do podání. Zatímco před zraněním byla schopna vyslat servis na druhou stranu kurtu rychlostí až 185 kilometrů v hodině, při prvním zápase jí přístroje maximálně naměřily 172 km/h.

Srovnání rychlostí podání Petry Kvitové | Foto: Jan Bartoněk

„Takové podání má i na tréninku. Do podání nejde naplno, snaží se spíš umisťovat. Ale i když je pomalejší, je pořád dost rychlé na ženský okruh," vysvětluje Jaroslav Plašil. „Navíc dala spoustu es, přitom podání je jedna z nejtěžších věcí pro ruku."

Právě na servisu se může ne zcela doléčené zranění levé ruky projevit. Sama Petra Kvitová přiznává, že ještě nemůže úplně sevřít raketu, některé nervy stále necítí. A to může být znát ve chvíli, kdy má do míčku nad hlavou udeřit maximální možnou silou.

Ve výměnách ale Petra Kvitová bavila. Už na konci minulého roku se snažila víc zařadit do hry čopované míče, kraťasy a i přechody na síť. Na kurtu tak ukázala, kam se může rozvíjet její hra.

Herní trenér, který netrénoval

Na návratu Petry Kvitové se podílel široký tým od lékařů přes rodinu po manažery. Klíčovou roli sehrál i stále ještě nový trenér Jiří Vaněk, přestože měl velmi těžkou pozici. Když se Petry Kvitové ujal, přišla únavová zlomenina, pak přepadení a další dlouhá pauza, navíc s nejistou prognózou.

„Přišel jako herní trenér, který netrénoval. Jeho pomoc Petře je psychická, to ohromně zvládl. Je to jeho velká síla, předváděl to i s Karolínou Plíškovou. Je to klidný a pozitivní člověk, svým svěřenkyním hrozně věří a ony to z něj cítí. Je to i bývalý špičkový hráč, tudíž má Petra velmi kvalitního sparingpartnera," přidává Jaroslav Plašil postřeh z tréninků, které v posledních týdnech sleduje.

Jeho hlavním úkolem je ale udržet fedcupovou lvici v 'její zóně'. „Když je ve své top formě, je dokonalá, těžko porazitelná. Možná dvě tři holky na světě ji můžou porazit, Serena navíc odpadla."

Další soupeřkou bude ve středu Bethanie Matteková-Sandsová, která se do hlavní soutěže prokousala z kvalifikace. Proti deblové specialistce a spoluhráčce Lucie Šafářové bude Petra Kvitová favoritkou. Američanka v prvním zápase hodně sázela na zkracování hry a čopy, pokud ale Petra Kvitová hrát svou hru, podle trenéra Jiřího Vaňka vůbec soupeřku nemusí pustit do hry. Hodně ale bude záležet na tom, jak bude zraněná ruka reagovat, když dlouho nebyla v zápasové zátěži.

„Pak by mohla následovat Samantha Stosurová, ta je tenisově hratelná, ale závisí na jiných věcech. V téhle části pavouka by mohla jít tak do osmifinále, kde je Jekatěrina Makarovová nebo ranařky jako Ostapenková nebo Puigová, tam by to mohlo být složité, protože Petra dlouho nehrála a tyhle holky jsou fyzicky nabušené," myslí si Plašil.

Hlavní cíl? Wimbledon

V Paříži si Petra Kvitová zvyká na kolotoč tenisových turnajů. O první zápas byl o jednu z nejoblíbenějších tenistek obrovský mediální zájem. Den a půl po zápase dostala volno, ale volnější režim pomalu končí.

„Žádné užívání, už si užila dost a teď aby člověk nelítal hlavou někde v oblacích. Teď už jsme sportovci, tenisti, kteří chtějí vyhrávat zápasy," burcuje kouč Vaněk. Jen několik týdnů po French Open totiž začíná nejoblíbenější a nejúspěšnější turnaj Petry Kvitové – Wimbledon.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme