Na olympijských hrách v Tokiu se představí celkem pět českých tenistek, muži budou chybět

Na olympijských hrách budou Českou republiku v tenise reprezentovat pouze ženy. Na základě pořadí v redukovaném žebříčku a pravidel Mezinárodní tenisové federace (ITF) mohou hrát v Tokiu ve dvouhře Karolína Plíšková, Petra Kvitová, Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová. Do čtyřhry jsou nahlášeny páry Krejčíková s Kateřinou Siniakovou a Plíšková s Vondroušovou.

Praha (Aktualizováno: 14:36 21. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Plíšková | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Nominaci si vybojoval také Jiří Veselý, ale účasti se vzdal. Mužský zástupce bude pod pěti kruhy chybět poprvé od opětovného zařazení tenisu do olympijského programu v Soulu 1988.

Další tenista z elitní pětky nebude startovat na olympiádě. Thiem se chce připravit na Wimbledon

Číst článek

Vedení Českého tenisového svazu v pondělí odeslalo pětici jmen Českému olympijskému výboru. „Fakticky jsme pouze předali dále nominaci tak, jak ji sestavila a určila Mezinárodní tenisová federace. Není v kompetenci národních svazů jakkoli jména měnit,“ uvedl šéftrenér svazu Jan Stočes v tiskové zprávě.

Olympijská tenisová kvalifikace byla ukončena minulý týden po antukovém Roland Garros. Na hrách pod pěti kruhy mohou startovat ve dvouhře maximálně čtyři ženy a čtyři muži z jedné země. Ve čtyřhře maximálně dva páry.

Podmínky účasti

Účast měly jistou světová desítka Plíšková, jedenáctka Kvitová a díky senzačnímu titulu na French Open se do nominace dvouhry dostala k 14. červnu patnáctka Krejčíková.

V pořadí dvouhry WTA v době uzávěrky sice Vondroušová klesla na 41. místo a byla až pátou nejlepší Češkou za Karolínou Muchovou, ale podle ITF mohla i kvůli koronaviru a o rok odložené olympiádě využít tzv. zmraženého žebříčku.

Ten měla kvůli poraněnému zápěstí v druhé polovině roku 2019, v němž hrála finále French Open, a proto je pro Tokio výše než Muchová.

„Podle pravidel ITF má v nominaci přednost tzv. zmražený žebříček před aktuálním. Proto je v nominaci Markéta Vondroušová, přestože Karolína Muchová je před ní a převládá expertní názor, že v nominaci by s ohledem na výsledky a aktuální formu měla být spíše ona. Jak jsme však ověřili na úrovni vedení ITF, jakákoli změna nominace není možná,“ uvedl Stočes.

„Samozřejmě mě mrzí, že jsem se nedostala do nominace na olympiádu. Byla jsem připravená reprezentovat jak ve dvouhře, tak i ve čtyřhře, a opravdu jsem se těšila. Ale nezbývá než respektovat pravidla Mezinárodní tenisové federace a českému týmu budu aspoň na dálku fandit,“ okomentovala Muchová rozhodnutí svazu.

Pětadvacetiletá tenistka tak změní svůj nadcházející program a bude se připravovat na další turnaje.

„Mně tam vlastně vzniká prostor po Wimbledonu, kde se zkusím připravit na druhou část sezóny a zabojovat o znovuvylepšení žebříčkového i grandslamového maxima.“ Dodala Muchová.

Veselý účast odřekl

Jediným českým tenistou v Tokiu mohl být Jiří Veselý. České jedničce se v současnosti příliš nedaří a vedení svazu se z olympiády omluvil. „Po jarním souboji s covidem se necítí v takovém herním a fyzickém stavu, aby absolvoval náročný olympijský turnaj,“ řekl Stočes.

Před pěti lety vybojovali tenisté v Riu de Janeiru tři bronzy – Kvitová ve dvouhře, Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou ve čtyřhře a Lucie Hradecká s Radkem Štěpánkem ve smíšené čtyřhře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme