Poslední rozloučení s Janou Novotnou. Přišli Kodeš, Suková, Kvitová i stovky fandů

Zhruba tři stovky lidí se přišly v Brně rozloučit s tenisovou legendou Janou Novotnou, která zemřela po těžké nemoci v neděli 19. listopadu ve věku 49 let. Wimbledonská šampionka z roku 1998, vítězka Fed Cupu i Turnaje mistryň vedla více než rok marný boj s rakovinou. Její úmrtí zasáhlo celý tenisový svět.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 15:10 27. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedle rodičů, dalších nejbližších rodinných příslušníků i fanoušků dali úspěšné hráčce a později trenérce poslední sbohem také další wimbledonští vítězové Jan Kodeš a Petra Kvitová. A společně s nimi i Novotné bývalá deblová spoluhráčka Helena Suková, trenér fedcupového týmu Petr Pála či prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, ale také šéf turnaje ve Wimbledonu Philip Brook.

„Je to strašně smutné, protože odešla nejen velká tenisová legenda, ale také velký člověk a hodná holka. Všechny nás to trápí. Jana byla noblesní a vždy nad věcí. Boj s nemocí hrála sama,“ řekl před obřadem Kaderka.

Rozloučení s legendou. Pohřeb Jany Novotné se uskuteční v pondělí v Brně

Číst článek

„Byly jsme kamarádky. Když s někým hrajete na kurtě, tak si s ním musíte rozumět a shodnout se na tom, co chcete hrát. Fungovalo nám to, mezi námi byla souhra,“ vzpomínala Suková.

Kvitová se naposledy viděla s Novotnou v roce 2016 ve Wimbledonu. „Obdivovala jsem na ní bojovnost. Dvakrát byla ve finále Wimbledonu a vyhrála ho napotřetí. Pamatuji si, jak ji mrzelo, když podruhé finále prohrála,“ poznamenala Kvitová.

Brook dorazil k poslednímu rozloučení v Brně v doprovodu Kodeše. „Je nejdůležitější osobou All England Lawn Tennis Clubu,“ řekl o Brookovi Kodeš a na Novotnou zavzpomínal jako na velice skromnou hráčku.

'Wimbledon už nebude stejný.' Tenisový svět vzpomíná na Janu Novotnou

Číst článek

„Z mého pohledu jedna z nejskromnějších šampionek, která vyhrála velké věci. Byla vynikající singlistka i deblistka. I vynikající holka. Byli jsme velcí kamarádi. Je obrovsky smutné, že odešla tak mladá,“ konstatoval Kodeš.

Brněnská rodačka Novotná vyhrála na okruhu WTA 24 turnajů ve dvouhře a 76 ve čtyřhře. V roce 1988 slavila triumf ve Fed Cupu. Vedle jednoho grandslamového vavřínu z dvouhry získala dalších dvanáct ve čtyřhře a čtyři ve smíšené čtyřhře.

Byla bronzovou olympijskou medailistkou z dvouhry v Atlantě 1996, kde přidala stříbro ve čtyřhře s Helenou Sukovou. S tou byly druhé i v Soulu 1988. Wimbledonský titul získala v roce 1998. Ve finále tohoto turnaje hrála Novotná i v letech 1993 a 1997.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme