Raducanuová došla na US Open z kvalifikace až k titulu, ve finále porazila Fernandezovou

Osmnáctiletá Britka Emma Raducanuová se stala první tenistkou, která získala grandslamový titul po postupu z kvalifikace. Ve finále US Open zvítězila nad o rok starší Kanaďankou Leylah Fernandezovou po setech 6:4 a 6:3.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emma Raducanuová.

Emma Raducanuová. | Foto: Danielle Parhizkaran | Zdroj: Reuters

Raducanuová se díky triumfu posune ze 150. místa na 23. příčku světového žebříčku. Na konto si připíše 2,5 milionu dolarů, přes 53 milionů korun.

Djoković má na dosah sezonní grandslam. Na US Open udolal Zvereva a zahraje si o titul

Raducanuová odehrála tři zápasy v kvalifikaci a sedm v hlavní soutěži a neztratila ani jeden set. Ve finále s Fernandezovou hrála důrazněji a šla do vedení 2:0. Vzápětí sice přišla o podání, ale při servisu soupeřky měla spoustu brejkbolů a další využila na 6:4.

V úvodu druhé sady levou rukou hrající Fernandezová prorazila podaní Britky na 2:1, ale obrat se nekonal. Rychle hrající Raducanuová otočila na 5:2.

Dva mečboly při podání Kanaďanky nevyužila a následně šla podávat. Prohrávala ale 30:40 a při dobíhání míče si odřela levé koleno, krvácení si nechala ošetřit, což se Fernandezové nelíbilo a diskutovala se supervizorkou turnaje. Po pauze Raducanuová brejkbol odvrátila, se štěstím i druhý a třetí mečbol proměnila svým druhým esem v utkání.

Dcera rumunského otce a čínské matky narozená v Torontu je druhou britskou vítězkou US Open. Před 53 lety uspěla Virginia Wadeová. Raducanuová vyhrála grandslam při teprve druhém startu na turnaji velké čtyřky.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 57,5 milionu dolarů):
Ženy:
Dvouhra - finále:
Raducanuová (Brit.) - Fernandezová (Kan.) 6:4, 6:3.

Junioři:
Rincón (3-Šp.) - Šang Ťün-čcheng (1-Čína) 6:2, 7:6 (8:6).
Čtyřhra - finále:
Westphal, Wong (Fr./Hong.) - Bjelinskyj, Nestěrov (8-Ukr./Bulh.) 6:3, 5:7, 10:1.

Juniorky:
Montgomeryová (7-USA) - Dmitruková (6-Běl.) 6:2, 6:4.
Kruegerová, Montgomeryová (3-USA) – Brantmeierová, Kalievová (8-USA) 5:7, 6:3, 10:4.