Sestup z elitní skupiny Davis Cupu po jedenácti letech. Co bude s českým týmem dál?

Dlouhých jedenáct let hráli čeští tenisté v Davis Cupu v elitní světové skupině. Během této doby dvakrát soutěž vyhráli a jednou došli do finále. Po víkendové porážce s Nizozemskem ale spadli do první divize.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych s nehrajícím kapitánem Jaroslavem Navrátilem | Zdroj: Reuters

Pád českého týmu z elitní skupiny do první divize s sebou přináší několik změn. Jde především o menší odměny, méně atraktivní soupeře, i cestování bude víc než doposud.

S tím samozřejmě souvisí také udržení současných sponzorů. Miroslav Čenošek, majitel agentury Česká sportovní, která pořádá daviscupové zápasy, ale v rozhovoru pro Radiožurnál ujistil, že není třeba se o odchod reklamních partnerů strachovat: „Věřím, že ti reklamní partneři, kteří nás podporovali, nám určitě zůstanou minimálně po dobu jednoho roku nebo dvou let věrni, protože jsou to pánové a firmy, kteří mají své životní zkušenosti a ví, že se v životě jen nevyhrává.“

Nic lepšího nemáme, říká kapitán Navrátil. Tenisty čeká náročný boj o návrat do Světové skupiny

Číst článek

V zápasech první divize budou Češi patřit k nasazeným týmům, a měli by tudíž dostat papírově slabšího soupeře. Klíčovým faktorem bude účast Tomáše Berdycha, který v poslední době Davis Cup vynechával a soustředil se na individuální výsledky. To by se ale teď mohlo změnit.

„S Tomášem jsem udělal dohodu, že pokud budeme hrát zápas doma, hraje na sto procent, pokud budeme hrát v nějakém rozumném teritoriu, bude hrát taky. Uvidíme, snad nebudeme mít tu smůlu, že budeme hrát na Novém Zélandu,“ popisuje situaci kolem Berdycha Miroslav Černošek.

Pokud by kromě Berdycha byl připraven i veterán Radek Štěpánek, případně Jiří Veselý a Lukáš Rosol, měl by český tým solidní šanci vrátit se hned v dalším roce do elitní skupiny.

S podporou těchto hráčů se ale nedá počítat věčně a podle kapitána českého týmu Jaroslava Navrátila momentálně jiné tenisty nemáme, i když budoucnost, jak sám říká, by mohla být příznivější: „Velmi šikovní jsou šestnáctiletí kluci, vyhráli mistrovství Evropy, takže si budeme muset chvíli zvyknout a počkat, jestli nám tihle vyrostou. Musíme si ale uvědomit, že Davis Cup je týmová hra, týmová soutěž a že to není jen o jednom hráči.“

V první divizi odehrají Češi jako nasazený tým první zápas až v červenci. Soupeře jim určí dubnová předkola. 

David Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme