Telefon - závislost i pro tenisty. Nutnost, kterou se snažíme omezit, shodují se české hvězdy

Život bez telefonu si v dnešní době možná ani nedovedeme představit. A už vůbec se o to nepokoušejí profesionální tenisté. Ti jsou totiž často na cestách a chytrý přístroj je pro ně často jediným společníkem a lékem proti nudě. Mnozí špičkoví hráči telefon neodkládají, ani když vědí, že jim nadměrné brouzdání po internetu nebo sociálních sítích může škodit.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Plíšková | Foto: Matthew Stockman | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Je to už pár let, ale tenisoví fanoušci si ten příběh dobře pamatují. Ukrajinec Sergej Stachovskij hrál na grandslamovém Roland Garros proti domácímu Francouzi Richardu Gasquetovi a v jednu chvíli se pořádně rozhněval. Dopad balonku totiž viděl jinak než portugalský sudí na umpiru Carlos Ramos, a cítil křivdu.  Stopu po míčku si vyfotil a chtěl ji ukázat supervizorovi turnaje. A zároveň ji vystavil na sociální síť Twitter k veřejnému posouzení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hudba, sociální sítě, články, rozpisy tréninků, to vše hledají tenisté na chytrých telefonech

Ještě na kurtu dostal Stachovskij napomenutí od rozhodčího a o něco později také pokutu 2 tisíce dolarů od mezinárodní tenisové federace za nesportovní chování.

Jde spíš o výjimečnou ukázku toho, jak si mohou tenisté používáním chytrého telefonu ublížit.  Mnohem všednější starosti vyplývají z běžného života, závislost bývá často mnohonásobně větší než velikost přístroje, který je často jediným společníkem na cestách a turnajích.  Mnozí si život bez telefonu nedokážou představit.

'Měla bych jít k očaři'

„Nedokážu. Je to šílené, ale strávím na něm dost času. Když mám všechny kolem sebe, je to na telefonu míň, ale i tak hodně. Už mám v palci skoro zánět,“ směje se pro Radiožurnál Barbora Strýcová. „Měla bych jít k očaři, protože mám špatný zrak a možná to je z telefonu.“

„Ale hlavně to degeneruje hlavu. Jsme pak líní jako prasata,“ směje se zkušená tenistka. „Abychom si vzali knížku a četli, to se nám nechce. Vždycky si říkám, že si budu číst v telefonu pěkné věci o zvířatech a zeměkouli, ale pak koukám na Facebook a říkám si: ‚Ty si zase trapná‘.“

V telefonech se skrývá i další nebezpečí - nadávky či výhružky na tenisty vyskakují poměrně často, zvlášť po nepovedených zápasech. Většinou zhrzení sázkaři vyhrožují smrtí či těžkou nemocí. Někteří hráči už se kvůli tomu i obraceli na policii, jiní přenechávají starosti o své webové stránky a sociální sítě manažerům.

„Měla jsem už napsaných spoustu odpovědí, ale pak si říkám, že bych tu hru nikdy nevyhrála. Je dobrý nápad dát to někomu na starosti, ale chci to psát sama za sebe. Taky mám člověka, který mi to dělá, ale je tam kus mně a kvůli lidem, kteří mi fandí, to nechci rušit. Ale občas je těžké číst ty zprávy, jsou to ubožáci,“ vypráví Barbora Strýcová, která jako jediná přední česká tenistka výhružné vzkazy před časem zveřejnila.

Kvitová je na turnajích bez internetu

Ale i třeba povzbudivé a dobře myšlené vzkazy mohou někdy člověka rozhodit a narušit koncentraci, takže třeba internet a sociální sítě tenisté ve svém telefonu někteří hráči aspoň během turnajů raději nevyhledávají a omezují se třeba jen na filmy a hudbu. A dovedou dělat pokroky v tom, jak se moderní závislosti zbavit nebo ji omezit.

„Když se podívám třeba rok zpátky, byla jsem na telefonu víc závislá, než jsem teď,“ říká Petra Kvitová, která se dodnes vzpamatovává z následků prosincového přepadení. „Po tom všem mi přijde, že jsem se změnila i jako člověk, takže telefon nevnímám. Položím ho a ať si každý dělá, co chce. Budou muset počkat. Na sociální sítě a na internet v průběhu turnaje vůbec nechodím.“

„Jsem ve spojení s trenéry a s lidmi z rodiny. Zastávám vizi, že když jste na večeři, měli byste komunikovat spolu a ne být na mobilu, přijde mi to i jako neúcta k ostatním. Možná jsem staromódní, ale prostě to tak mám,“ usmívá dvojnásobná wimbledonská šampionka.

Budu hluchá a slepá, bojí se světová jednička

Má to tak i řada dalších tenistů, jenže horší je, když jsou sami a to jsou v tenisovém životě poměrně často. A když třeba na hotelu nebo v dějišti turnaje čekají na svůj zápas, což také zažívají běžně, pak je velmi snadné po telefonu sáhnout.

„Když jsem buď s rodinou nebo s přítelem, tak na tom visím docela dost. Mám tam i hudbu a zabavím se. Asi bych to bez telefonu zvládla, ale jde to těžko. Pak mě z toho bolí i hlava, takže se snažím to trošku omezovat. Začala jsem tím, že jsem upozadila sociální sítě,“ prozradila Karolína Plíšková.

„Tady to není takový režim jako doma, když pořád trénuju. Pořád se čeká a jediné, co máte po ruce, je telefon, pak máte i unavené oči, tak se to snažím omezovat, abych pak nebyla hluchá a slepá,“ bojí se světová jednička.

 Přesto můžou tenisté v dnešní době telefon jen těžko úplně odložit. Pořád musí zjišťovat, kdy mají tréninky, či kam jít na jídlo. Karolínina sestra Kristýna zkusila žít bez přístroje, ale vydržela to týden.

Právě najít ideální kompromis, tak aby chytrý telefon co nejvíc pomáhal, ale zároveň neškodil, je možná pro některé tenisty velkým uměním. Nevhodné a časté používání přístroje může v jistých extrémních případech ovlivňovat výkony i víc než to, kolik má sportovec zrovna natrénováno.

Spoustu věcí usnadní, jiné zkomplikuje

Člověk může narazit na špatný obsah, který se pak jen těžko dostává z hlavy, v noci vybudí organismus, takže má pak potíže se spánkem, to všechno a nejen to se pak zřejmě může na předváděné hře podepsat. Připouští to Tomáš Berdych a je rád, že jeho se tento problém netýká.

Telefon ke své kariéře potřebuje, a vzdát se ho v dnešní době nemůže. „Asi to nejde, člověk potřebuje mít spoustu věcí po ruce a telefon spoustu věcí usnadní. Je jednodušší to přijmout a vědět, jak si udělat čas na sebe. Vědět, kdy je doba, kdy na to nesmí šáhnout a řešit věci, které nemá,“ dává k dobru své zkušenosti nejlepší český singlista jednatřicetiletý Tomáš Berdych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se Radek Štěpánek odnaučil závislosti na telefonu? A v čem chytrý přístroj pomáhá?

Mnohem víc zkušeností má 38letý Radek Štěpánek. „Nejlepší turnaje jsem hrál, když jsem telefon ztratil. Třeba na dovolené bez telefonu mám úplně jiné vjemy, zjišťuju, jak nás ta aparatura omezuje,“ říká.

Štěpánek si aktuálně vybírá oddychový čas, stále se zotavuje ze zdravotních potíží a následné operace z první poloviny roku. Už si sice občas chodí zahrát, ale k žádnému soutěžnímu zápasu už v této sezoně nenastoupí. Chce být totiž stoprocentně fit v té příští, aby měl startovní čáru stejnou jako ostatní konkurenti. A mohl se snažit o to, aby třeba i díky rozumnému používání chytrého telefonu nějaké ty síly oproti většinou mnohem mladším konkurentům ušetřil.

Jaroslav Plašil, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme