Kauza tenisových dotací míří k finančnímu úřadu, svaz nemá na zaplacení pohledávek dost peněz

Český tenisový svaz (ČTS) nemá peníze na to, aby vrátil Národní sportovní agentuře (NSA) 29,7 milionu korun za neoprávněně využitou dotaci, NSA proto předá pohledávku finančnímu úřadu. Třicetidenní lhůta pro zaplacení částky, kterou měl svaz v roce 2021 využít pod vedením zadrženého prezidenta Iva Kaderky v rozporu se stanoveným účelem, vypršela o víkendu.

Praha (Aktualizováno: 17:30 15. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhaný prezident ČTS Ivo Kaderka u soudu

Stíhaný prezident ČTS Ivo Kaderka u soudu | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zástupci agentury a tenisového svazu to uvedli na společné tiskové konferenci.  „Český tenisový svaz nebude moci částku 29,7 milionu korun zaplatit, protože ty peníze nemá,“ řekl dočasný šéf svazu Jan Stočes.

Tenisový svaz bude při jednání s finančním úřadem zastupovat poradenská společnost Grant Thornton. S finančním úřadem bude jednat o zavedení splátkového kalendáře. Nejvýznamnější tenisové akce v Česku a činnost reprezentace v ohrožení podle funkcionářů nejsou.

Audit v průběhu

„Jsme na svazu deset dní, provádíme audit a situace není úplně růžová, protože nemáme přístup ke všem podkladům. Některé jsou zajištěny orgány činnými v trestním řízení,“ doplnil Tomáš Brabenec, zástupce poradenské společnosti.

Kaderkův tenisový svaz nezaplatil sankci téměř 30 milionů. Na účtech má jen zlomek částky

Číst článek

Jaký je finanční stav svazu, neprozradil. „Audit v současné době probíhá. Dostali jsme mandát s časovým omezením do konání mimořádné valné hromady. A toto bude součástí našeho reportu pro valnou hromadu. V současné době není mandát na to, abychom zveřejňovali disponibilní prostředky, se kterými ČTS disponuje,“ uvedl Brabenec.

Národní sportovní agentura odhalila vážné nedostatky v hospodaření svazu během kontroly za rok 2021. „Uvítal jsem, že nové vedení ČTS přijalo závěry naší kontroly a akceptovalo je,“ uvedl předseda NSA Ondřej Šebek.

Po zjištění pochybení vyzvala NSA svaz k vrácení části dotace, zahájila s ním správní řízení a pověřila ho nápravou. „První z nich bylo nastavení takových principů v ČTS, aby nedocházelo k obdobným situacím. Druhou byl požadavek, aby byl sestaven tým pracovníků ČTS, který bude zpracovávat standardním způsobem žádost o dotaci na rok 2024, případně na další roky. A další žádostí bylo představení dlouhodobé koncepce fungování ČTS na základě demokratických stanov a předpisů,“ vyjmenoval Šebek.

Klíčová valná hromada

Tenisový svaz svolal na 7. června mimořádnou valnou hromadu, kde by se mělo rozhodnout o jeho další budoucnosti. Kaderka, který je nyní v koluzní vazbě, by na ní měl nabídnout rezignaci.

„V tuto chvíli dokončujeme novou verzi stanov, aby byly co nejvíce demokratické a transparentní. Mělo by v nich být vedení předsednictva, tedy třech osob, ne jen prezidenta. Tyto stanovy budeme v nejbližších dnech dávat k dispozici všem členům,“ řekl Stočes.

„Doufám, že podmínky pro financování pro letošní rok splníme a budou všechny dětské a juniorské turnaje, jak je máme v plánu. Podporu dostaly i kluby, které si zažádaly o podporu na významné sportovní akce. Jde o ATP Challenger Ostrava, I. ČLTK a Prostějov, které se tedy budou konat,“ doplnil Stočes. Ohroženo není ani pořádání letního WTA Livesport Prague Open na Spartě.

Kaderka i Flégl z kauzy tenisových podvodů zůstávají ve vazbě, za mřížemi jsou od konce února

Číst článek

Podle Šebka zařadí NSA kontrolu také na období v letech 2022 a 2023. O udělení dotace pro rok 2024 se rozhodne po mimořádné valné hromadě. „K financování chci doplnit, že je to vázáno na standardní proces dotační žádosti. Je tam řada dokumentů, které si vyžadují schválení nejvyšším orgánem ČTS. Reálný předpoklad, že prostředky budou zaslány, je až po konání valné hromady, která ustanoví nové vedení. A to schválí dokumenty, jako jsou koncepce nebo způsob nakládání s finančními prostředky,“ řekl Šebek.

Nemá v plánu podporu pro tenisový svaz krátit. Částka by se mohla pohybovat stejně jako dříve kolem 140 milionů korun. „Není důvod, pokud nám budou předloženy dokumenty, jak mají být. A vzhledem k úspěšnosti tenisu, počtu členské základny a klubů nepředpokládám, že by nějaký problém byl. Proces ale budou standardně hodnotit naši úředníci. Speciálně pro prioritizované sporty jsou nějaké garance, o kolik ta částka může být třeba nejmíň oproti minulému roku, ale není důvod, aby podpora nebyla realizována,“ doplnil Šebek.

NSA přijala řadu opatření, díky nimž chce v budoucnu podobným situacím předejít. „Budeme požadovat navýšení počtu našich kontrolorů o tři osoby, v tuto chvíli jich máme sedm. Chceme edukovat zástupce svazů a pořadatelů, zejména ve věci zadávání veřejných zakázek. Od svazů třiceti prioritizovaných sportů a od pořadatelů významných akcí budeme požadovat audit nakládání s finančními prostředky, aby to nebylo tak, že za tok dotací je zodpovědná jedna osoba,“ dodal Šebek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme