Byl to ten a nikdo jiný, řekla Kvitová. Muž obžalovaný z útoku nyní rekognici zpochybnil

Obžalovaný Radim Žondra ve středu u Krajského soudu v Brně v případu napadení Petry Kvitové zpochybnil průběh rekognice, při níž ho tenistka opakovaně poznala. Obhajoba před čtením listinných důkazů také vznesla námitku na podjatost soudu. Muži za vydírání a porušování domovní svobody hrozí až 12 let vězení. Hlavní líčení je odročeno na 26. března, kdy by už mohly zaznít závěrečné řeči.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný z přepadení tenistky Petry Kvitové Radim Žondra u soudu. Fotografie pochází 8. ledna 2019. | Foto: Alena Hesová | Zdroj: Český rozhlas

Takzvaná rekognice, tedy ztotožnění pachatele, se konala v případu třikrát, první krátce po napadení tenistky, kde mezi osmi desítkami fotografií pachatele Kvitová nepoznala. Další rekognice se uskutečnila až v květnu 2018, kde Kvitová mezi 12 fotografiemi obžalovaného bezpečně poznala. „Byl to ten a nikdo jiný,“ přečetla předsedkyně senátu Dagmar Bordovská slova, kterými Kvitová Žondru určila.

‚Byla tam všude spousta krve.‘ Kvitová vypovídala u soudu o přepadení

Číst článek

Muže tenistka jednoznačně poznala pod číslem tři, následně i pod číslem šest. Zhruba o tři týdny později obžalovaného bezpečně poznala i mezi pěti figuranty při rekognici naživo.

Žondra ve středu rekognice zpochybnil. Ta druhá byla podle něj provedena pozdě, vzhledem k tomu, že policie si jej prý vytipovala za pachatele už asi o čtyři měsíce dříve. Mezi druhou a třetí rekognicí byl podle něj krátký časový odstup, a rekognice byla prý ovlivněna i tím, že ho Kvitová už dříve poznala na fotografii.

Žondrova obhájkyně Lucie Janovská Nejedlá ve středu také vznesla námitku podjatosti soudu. Podle obhájkyně měl soud v úterý veřejně rozhodnout, jakým způsobem bude Kvitová vypovídat. Tenistka kvůli prožitému traumatu už dříve požádala, aby byla vyslechnuta v nepřítomnosti obžalovaného, soud jí to umožnil.

Dvojnásobná wimbledonská vítězka vypovídala asi hodinu a půl v oddělené místnosti, zvuk byl do jednací síně přenášen prostřednictvím reproduktorů. Podle obhájkyně tím, že o tom soud nerozhodl veřejně, zkrátil obžalovanému procesní práva. Obhájkyně proto podala námitku nezákonnosti provedeného důkazu, následně námitku podjatosti soudu. Senát rozhodl, že podjatý není, obhajoba proti tomu podá stížnost. Bude ji řešit Vrchní soud v Olomouci.

Obhajoba chce detektor lži

Ve středu vypovídali další dva svědci, nic podstatného od nich ale nezaznělo. Subdodavatel stavby v Napajedlích na Zlínsku, kde se měl podle obhajoby Žondra v den napadení pohybovat, potvrdil, že na stavbě pravidelně probíhaly kontrolní dny a že subdodavatelé na nich měli být přítomni. Kontrolní den na stavbě byl i 20. prosince 2016, tedy v den napadení Kvitové, není ale žádný důkaz o tom, že se jej účastnil i Žondra.

Další ze svědků měl od Žondrova kolegy půjčené peníze a vracel je prostřednictvím Žondry, který splácení údajně urgoval. „Policie si to vyložila tak, že já sháním finanční prostředky, což není pravda. On je měl půjčené a já dostával nějaké provize za prostředkování,“ řekl Žondra.

‚Už to přebolelo.‘ Petra Kvitová ukázala v Praze trofeje z Austrálie a odlétá obhajovat další

Číst článek

Podle žalobce se Žondra v prosinci 2016 dostal do bytu Kvitové pod falešnou záminkou, že jde na revizi kotle. Napadl ji a vážně pořezal na ruce. Odešel, když mu nabídla 10 000 korun, které si vzal. Žondra vinu popírá, tvrdí, že tou dobou byl právě na stavbě v Napajedlích. Momentálně je ve výkonu trestu kvůli jinému případu.

Hlavní líčení bude pokračovat 26. března v 9.00, číst se budou další listinné důkazy, obhajoba žádá i výslech dalších svědků. Trvá také na tom, aby se Žondra podrobil zkoušce na detektoru lži, na rekonstrukci útoku, kdy by čepel nože byla natřená barvou, či na vypracování znaleckého posudku z oblasti biomechaniky. Předsedkyně senátu avizovala, že by už mohly zaznít závěrečné řeči.

Kvitová se po události podrobila operaci levé ruky, v níž drží raketu. Na kurty se vrátila po pěti měsících a hned druhý turnaj vyhrála: v červnu 2017 na trávě v Birminghamu. Loni pak vybojovala tituly v Petrohradu, Dauhá, Praze, Madridu a Birminghamu a letos v Sydney.

Přitom jí hrozilo, že už nikdy nevezme raketu do ruky. Sama mluví o „druhé kariéře“. Postupem do finále nedávného Australian Open definitivně potvrdila, že se vrátila na vrchol. Na grandslamu v Melbourne hrála o post světové jedničky, aktuálně je druhá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme