‚Byla tam všude spousta krve.‘ Kvitová vypovídala u soudu o přepadení

Tenistka Petra Kvitová vypovídala asi hodinu a půl u Krajského soudu v Brně o svém napadení z prosince 2016. Finalistka nedávného Australian Open požádala o výslech mimo soudní síň, aby se nemusela potkat s obžalovaným. Vypovídala proto v jiné místnosti, zvuk byl přenášen do reproduktorů v jednací síni. Soudkyně měla k dispozici i videopřenos.

Brno (Aktualizováno: 13:52 5. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Kvitová v budově soudu v Brně. | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Obžaloba z činu viní třiatřicetiletého Radima Žondru, který ale vinu popírá. Muži za vydírání a porušování domovní svobody hrozí až 12 let vězení.

Tenistka Petra Kvitová je připravena jít k soudu, chce ale vypovídat mimo soudní síň

Číst článek

„Byla jsem v prostějovské bytě, kdy kolem půl deváté zazvonil zvonek. Měla jsem od osmé do deváté napsáno, že může přijít dopingová kontrola,“ popisovala Kvitová. Mužský hlas u dveří uvedl, že jde na revizi kotle, Kvitová mu ale řekla, že kotel v bytě nemá. Muž poté podle ní řekl, že jde i kvůli teplé vodě.

„Přes bzučák jsem ho pustila dovnitř, šla jsem mu naproti z bytu. Když vešel za mnou do bytu, řekl, že to tam mám hezký. Já řekla, že mám dvě koupelny, šli jsme do té velké. Chtěl po mně, abych zapnula teplou vodu, tak jsem ji zapnula, v tu chvíli jsem měla nůž na krku zezadu. Popadla jsem ho (nůž) a chytila ho oběma ruka, levou rukou jsem objala i čepel,“ uvedla Kvitová.

Útočník poté nůž oddálil, Kvitová se dostala na zem, tam spadl i mobilní telefon, kterým chtěla psát zprávu. „Křičela jsem, byla všude spoustu krve. Mobil jsem měla na koberci a snažila jsem se ho nahmatat, on se ho snažil oddálit,“ uvedla Kvitová.

Pak vstala a začala se ptát, co po ní útočník chce. Uvedl, že chce čas, Kvitová mu ale řekla, že čas nemá, že potřebuje do nemocnice. Nabídla mu 10 tisíc korun, které si útočník vzal a odešel. Kvitová poté zavolala záchrannou službu a policii.

Asi to momentálně není ten největší cíl, uvažuje o boji o post světové jedničky Petra Kvitová

Číst článek

Kvitová muže poznala 

Žondru poznala na pozdější rekognici. Byly celkem tři, na prvních fotkách nikoho neurčila, Žondru na fotografii poznala při druhé. „Jak jsem tu fotku viděla, bylo mi to jasné,“ řekla Kvitová. Poté Žondru poznala i naživo na policii, kde jej určila mezi pěti muži. Pamatovala si prý nejvíce jeho oči.

Podle mluvčího tenistky Karla Tejkala je Kvitová ráda, že už to vše má za sebou. Čekala prý, že to bude horší. „Mluvili jsme spolu po výslechu, už se usmívala a říkala, že teď už to pro ni definitivně skončilo,“ řekl novinářům Tejkal.

Kromě Kvitové by během dvou dnů měli vypovídat znalci a další svědci, předsedkyně senátu Dagmar Bordovská by během dvoudenního bloku měla přečíst i listinné důkazy. Podle státního zástupce Ivana Hrazdiry už mnoho důkazů k provedení nezbývá, záležet však bude i na tom, jaké další důkazy bude k provedení navrhovat obhajoba.

Žondra čin označil za amatérský

Žondra označil v úterý u soudu čin za amatérský. Znovu také popřel, že by čin spáchal. K výpovědi tenistky uvedl, že nemůže říct, co se v bytě odehrálo, protože tam nebyl. Poukázal ale na údajné rozpory ve výpovědi tenistky, například, že stopy krve se nacházejí v koupelně, v ložnici a v kuchyni, což tenistka podle něj nevysvětlila. Samotný útok označil za amatérský.

„Ten člověk si nechránil ruce ani obličej. Kdybych tam šel, tak bych na ty věci pamatoval. Ten dům je asi 400 metrů od policejní stanice. Kdybych tam šel jen tak v čepici, bez rukavic, bez krytí obličeje, tak to se rovná sebevraždě,“ řekl Žondra. Už dříve uvedl, že v době útoku byl na stavbě v Napajedlích na Zlínsku.

Žondra Kvitové prostřednictvím mikrofonu položil několik dotazů. Zajímalo ho například, kdy dorazila do prostějovského bytu či kdy v roce 2018 byla kvůli rekognici v republice. Ptal se i na podrobnosti z napadení. Osobně se neviděli.

Znalec z oboru soudního lékařství Martin Dobiáš uvedl, že Kvitová utrpěla skupinu řezných poranění, která vznikla tahem a tlakem řezným předmětem. „Je reálné, aby to poranění vzniklo držením nože,“ uvedl Dobiáš. Průběh tak, jak jej popsala poškozená, že uchopila nůž rukou, podle něj odpovídá charakteru zranění. Doplnil, že nešlo o život ohrožující zranění. Kvitová ve své předchozí výpovědi uvedla, že ohebnost prstů do teď není stoprocentní, necítí dva konečky prstů. Na dlani jí zůstaly i dvě jizvy.

Znalec z oboru úrazové chirurgie Petr Špiroch řekl, že poškozená má narušenou jemnou motoriku ruky, následky jsou trvalé, že se však dobře a funkčně adaptovala na to, co ji živí. Tedy na tenis. Obhájkyně Žondry se detailně ptala mimo jiné i na úchop nože a možnosti poranění. Podle ní zranění Kvitové na některých fotografiích neodpovídají tomu, jak Kvitová popsala svoji obranu.

Rozsudek v případu napadení tenistky Petry Kvitové tento týden nepadne. Ve středu mají vypovídat dva svědci. Dokazování tím ale podle soudkyně neskončí.

Operace ruky a pak ‚druhá kariéra‘

Dvojnásobná vítězka Wimbledonu se po události podrobila operaci levé ruky, v níž drží raketu, vrátila na kurty po pěti měsících a hned druhý turnaj vyhrála: v červnu 2017 na trávě v Birminghamu. Loni pak vybojovala tituly v Petrohradu, Dauhá, Praze, Madridu a Birminghamu a letos v Sydney.

Přitom jí hrozilo, že už nikdy nevezme raketu do ruky. Sama mluví o „druhé kariéře“. „Šance, že se vrátí na nějakou rozumnou úroveň, byla asi 5 %. Vsadit si na to, že se to povede, tak jste asi milionář,“ řekl Radiožurnálu lékař Radek Kebrle, který Kvitové ruku operoval.

Postupem do finále lednového Australian Open Kvitová definitivně potvrdila, že se vrátila na vrchol. Na grandslamu v Melbourne hrála o post světové jedničky, aktuálně je druhá.

ČTK, tat, ahe, nk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme