Až tři ovlivněné zápasy denně. Vyšetřovací komise píše o 'tsunami podvodů' v nižších patrech tenisu

Manipulování zápasů zůstává velkým problémem světového tenisu. 464 hráčů v průzkumu nezávislé vyšetřovací komise přiznalo, že mají s podvody zkušenost „z první ruky“. Jde hlavně o turnaje nižších kategorií futures a challenger.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenis (ilustrační foto). | Zdroj: Reuters

„Tenis byl zaplaven tsunami korupce na nižších úrovních. Jde o vážné podvody,“ píše ve své zprávě nezávislá vyšetřovací komise (IRP). K závěrům dospěla po více než dvouletém vyšetřování.

Vyšetřovatelé zkoumají skoro 100 tenisových zápasů, podezřelý je i zápas ve Wimbledonu

Číst článek

To podle BBC přišlo na více než 20 milionů liber (600 milionů korun) a komise během něj pořídila osobní rozhovory s více než stovkou tenistů.

Dalších 3200 hráčů a hráček odpovídalo v elektronickém dotazníku. 464 z nich odpovědělo, že se osobně setkali s manipulací výsledků.

„Tenis je zodpovědný za více podezřelých sázek než jakýkoliv jiný sport,“ řekl prezentaci zprávy předseda komise Adam Lewis. Právě sázky jsou způsobem, jak na ovlivnění zápasu vydělat. Nejde jen o porážku v zápase, ale třeba o ztracený game nebo počet dvojchyb.

Upozorňuje také na „sezonu podvodů“. Od října do konce roku se podle něj hrají dva až tři podezřelé zápasy denně.

Problém podle komise bobtná přinejmenším od roku 2012, kdy Mezinárodní tenisová asociace podepsala smlouvu se společností Sportradar o živém přenášení výsledků a skóre z malých a středních turnajů na celém světě.

Sázkové kanceláře od té doby mohly vypisovat online sázky na malé zápasy. V roce 2013 šlo o 40 tisíc zápasů, v roce 2016 číslo narostlo dokonce na 60 tisíc.

Z tisíců hráčů vydělává šest set

Mezi světovou špičkou mají být ovlivněné zápasy vzácností, vyskytují se hlavně na turnajích nižších kategorií futures nebo challenger, kde ne tak dobří (či zkušení) tenisté hrají o nevelké odměny. Dotace na celý turnaj často činí jen 15 tisíc dolarů.

Podle zprávy se po odečtení nákladů na trénink tenisem uživí jen 336 mužů a 253 žen. Aktivních hráčů na profesionálních turnajích jsou přitom tisíce. Spoléhat musejí na sponzory či hradit svou kariéru z vlastních prostředků. Sázení se v tu chvíli stává lákavou příležitostí, jak zlepšit finanční situaci.

Zpráva konstatuje, že „neexistuje všelék nebo nějaké jednoduché řešení, které by problém sázení vyřešilo“. Navrhuje ukončení smlouvy se společností Sportradar, což by mohlo zastavit příjem živých sázek na zápasy. Firma se proti návrhu ohradila s tím, že je nereálný a zřejmě i protiprávní.

Řídicí orgány profesionálního tenisu (organizací ATP, WTA, ITF a vedení grandslamových turnajů) zprávu přivítaly s tím, že s konkrétními kroky přijdou na základě kompletní analýzy, kterou má Lewisův tým zveřejnit na podzim.

vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme