Tergat vyhrál desítku na Mattoni Grand Prix

Keňan Paul Tergat potvrdil roli favorita a zvítězil v šestém ročníku pražské běžecké exhibice Mattoni Grand Prix. Traťový rekord rivala Haile Gebreselassieho z Etiopie ale nepřekonal. Naopak se to podařilo Maďarce Anikó Kalovicsové na poloviční trati.

Paul Tergat

Paul Tergat | Foto: Stanislav Peška

Hlavně zpočátku volné tempo zapříčinilo, že i po dnešku drží rekord Mattoni Grand Prix Haile Gebreselassie, který loni zaběhl na deset kilometrových okruhů v blízkosti Staroměstkého náměstí za 28:07 min. Tergat rozhodl o svém prvenství až na posledním kilometru, když získal rozhodující devítisekundový náskok na krajana Harona Taroitiče. Nejlepší Čech - Pavel Faschingbauer - byl pátý za kvalitních 29:27.

Maďarka Kalovicsová vylepšila svůj vlastní rekord trati z roku 2000 o osm sekund na 15:30. S půlminutovou ztrátou doběhla na druhém místě Petra Kamínková a na stupně vítězů se tak dostala jako první sdomácí závodnice ve čtyřleté historii pětikilometrové exhibice.

Výsledky:

Muži, 10 km:
1. Tergat 28:14 min., 2. Taroitich 28:23, 3. Philip Kipsnag Rugut (všichni Keňa) 28:41, 4. Róber Štefko (Slovensko) 28:58, 5. Pavel FASCHINGBAUER 29:27, 6. Tomáš KRUSTKÝ (oba Česko) 29:49, 7. Zsolt Stépán (Maďarsko) 29:55, 8. Jakub Burghardt (Polsko) 30:00, 9. Jeremia Kimeli Cheromei 30:15, 10. Victor Gatundu (oba Keňa) 30:33.

Ženy, 5 km:
1. Anikó Kalovicsová (Maďarsko) 15:30, 2. Petra KAMÍNKOVÁ (Česko) 16:00, 3. Margareth Okayová (Keňa) 16:08.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít