Profesionální kluby ušetří miliony, nově mohou používat levnější testy na koronavirus

Profesionální sportovní kluby výrazně ušetří za pravidelné testy na koronavirus. Mohou místo PCR testů používat levnější a rychlejší antigenní testy. Informoval o tom předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, který ve čtvrtek o podmínkách pro sport debatoval s ministrem zdravotnictví Janem Blatným a premiérem Andrejem Babišem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Slovanu Liberec | Zdroj: Reuters

Zatím přinesl dobrou zprávu pro profesionální sport. Zatímco PCR testy stojí kolem 1800 korun za kus, antigenní test přijde na zhruba 150 korun.

„Úspora pro všechny sportovní kluby 80 procent nákladů, za sezonu v řádech milionů,“ uvedl Hnilička na twitteru. Antigenní testování je také mnohem flexibilnější, výsledek je známý do 15 minut.

V pondělí bude vláda projednávat možnost pravidelného antigenního testování amatérských sportovců. To by mohlo vést ke zmírnění opatření, která nyní zahrnují povinné roušky při sportovních aktivitách uvnitř a maximálně desetičlenné skupiny při organizovaném tréninku.

Antigenní testy nejsou tak citlivé jako PCR testy, ale jsou poměrně spolehlivé při odhalování osob s velkou virovou náloží, které jsou nakažlivé pro okolí.

Testy pro všechny

Při zohlednění ceny a rychlosti jsou vhodné pro plošné testování. Vláda je poskytla pro plošné testování klientů i zaměstnanců v sociálních službách, od pátku se jimi budou moci nechat otestovat učitelé a před Vánoci je budou moci zdarma využít všichni občané Česka.

Od toho si vláda slibuje bezpečnější návštěvy o svátcích, kdy se očekává, že se mladší lidé budou setkávat i s příbuznými z rizikových skupin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme